Які види повісток існують в Україні: хто та де може їх вручати

В Україні триває загальна мобілізація, тож питання вручення повісток актуальне і цікавить багатьох українців. Передусім, потрібно розуміти, що отримати повістку може кожен – не залежно, до якої черги мобілізації він належить. Однак, потрібно розуміти, що повістки є різні і вони не завжди означають призов на службу. Про це повідомила адвокатка Вікторія Тютюнникова в коментарі для «Слово і діло».

В Україні загальну мобілізацію проводять відповідно до Указу президента України «Про загальну мобілізацію», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу.

Вручення повістки не є підставою для негайної мобілізації. Наразі в Україні можуть вручати чотири види повісток:

Повістка з’явитися в військкомат для уточнення облікових даних військовозобов’язаного

Такі повістки вручають, щоб оновити дані про призовників у військовому комісаріаті. До таких даних належать: особисті контакти, інформація про стан здоров’я призовника, склад сім’ї, місце роботи, навчання.

Повістка на проходження медичного огляду при військкоматі

Повістка, щоб визначити стан здоров’я та придатність громадянина до служби. За результатами обстеження видається документ з висновком військово-лікарської комісії про придатність чи непридатність до військової служби.

Повістка-призов на строкову військову службу

Такий вид повісток найбільше тривожить громадян. Прийнявши таку повістку і не з’явившись за нею, особа ухиляється від призову, тож ризикує бути притягнутою до кримінальної відповідальності, що передбачена ст. 335 Кримінального кодексу України (карається обмеженням волі на термін до трьох років).

Повістка на прибуття на призовну дільницю, «мобілізаційне розпорядження», «бойова повістка», «повістка на відправку»

Такий вид повістки вручають військовозобов’язаним особам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби, й зобов’язує громадянина з’явитися на призовний збірний пункт впродовж 12-24 годин після оголошення мобілізації.


Які види повісток існують в Україні: хто та де може їх вручати

Повістки, які вручають на вулицях, зазвичай не бойові. Більшість з них означають виклик до військкомату для уточнення даних або на медкомісію (тобто, перший або другий вид).

«Річ у тім, що багато чоловіків роками не заходили у військкомат. За ті роки вони вже можуть мати трьох дітей, тобто мають підстави для відстрочки, або взагалі можуть бути непридатними до військової служби за станом здоров’я. Тому представники військкоматів вдаються до таких дій, щоб з’ясувати, хто ще може воювати», – пояснила юристка.

Тим, кому вручили повістку-призов на строкову військову службу чи прибуття на дільницю, варто знати, що для комплектування бойових військових частин обов’язковою вимогою є наявність досвіду проходження військової служби або навчальних зборів за відповідною військово-обліковою спеціальністю.

«Тобто, тільки військовозобов’язані, що мають досвід військової служби або залучались на навчальні збори раніше, можуть бути направлені відразу до військових частин. Своєю чергою, непідготовлених військовозобов’язаних, без досвіду проходження військової служби або підготовки на навчальних зборах, не направляють одразу на передову», – сказала Тютюнникова.


Які види повісток існують в Україні: хто та де може їх вручати

Зазначимо, що електронна петиція про заборону видавання повісток на вулицях, АЗС та блокпостах набрала необхідні 25 тис. голосів. Тепер її має розглянути президент України Володимир Зеленський.

ФОТО – Варта

Джерело