Учительку з Броварів Андрушу Вікторію повернули з полону. ВІДЕО

29-го вересня з російського полону повернули броварську вчительку Вікторію Андрушу. Про це в себе на сторінці в Телеграмі повідомив керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак.

«Відбувся черговий обмін полоненими. Ми повернули шістьох наших людей – чотирьох морпіхів та двох цивільних», – написав голова ОП.

Із його слів, крім Вікторії з полону звільнили ще одну цивільну жінку Яну Майбороду, офіцерів Олексія Булахова та Миколу Костенка, а також солдатів Івана Земляного та Людмилу Герасименко.


Учительку з Броварів Андрушу Вікторію повернули з полону. ВІДЕО

Вікторія Андруша – 25-річна жителька села Старий Биків на Чернігівщині. Вона працювала вчителькою математики в Броварській ЗОШ №5. Під час повномасштабного вторгнення Вікторія перебувала в рідному селі.

Незадовго до відступу з регіону, 25-го березня, російські військові провели обшук у будинку її родини, стверджуючи, що ті, можливо, співпрацюють із ЗСУ. Окупанти викрали гроші, електроніку та коробки з домашніми речами, а також знайшли телефон учительки, в якому нібито були підтвердження її співпраці з українськими спецслужбами. Сестра Вікторії Ольга заперечує це.

Через декілька днів після першого обшуку, росіяни ще раз приходили до будинку Андруші та забрали її матір, заявивши, що вона «погано виховала Вікторію». Додому вона змогла повернутися лише 31-го березня.


Учительку з Броварів Андрушу Вікторію повернули з полону. ВІДЕО

Полон

Росіяни спочатку відвезли Вікторію до котельні сусіднього села Новий Биків, яку використовували як ізолятор. Журналістам Bihus.infо, які документували злочини російських військових на Чернігівщині, інші викрадені окупантами цивільні розповідали, що під час допитів Андруша відмовлялася спілкуватись із загарбниками російською мовою.

В імпровізованому ізоляторі жінку протримали три або чотири дні, а потім вивезли, ймовірно, до СІЗО в Курській області росії.


Учительку з Броварів Андрушу Вікторію повернули з полону. ВІДЕО

Правозахисникам із Human Rights Watch вдалось опитати одного зі звільнених із російського полону чоловіків, якого з кінця березня до 18-го квітня утримували в ізоляторі в Курській області. Він розповів, що від інших ув’язнених чув, що серед утримуваних є жінка на ім’я Вікторія з Броварів, яку звинувачують у розголошенні позицій російських військових.

До Андруші намагалася потрапити російська адвокатка Ірина Бірюкова, однак спочатку її не хотіли пускати до СІЗО, а потім начальник установи, зідзвонившись, ймовірно, зі спецслужбами, сказав їй: «Тут немає такої людини серед підозрюваних чи обвинувачених».

Невизнання росією факту затримання цивільної особи або нерозголошення її місця перебування під вартою з наміром позбавити захисту закону, є злочином насильницького зникнення, згідно з міжнародним правом, кажуть правозахисники. Згідно зі статутом Міжнародного кримінального суду, це є злочином проти людства.

Звільнення

Але історія броварської вчительки закінчилась добре. Вікторія Андруша їде додому.

«Обміни продовжуються. Наша мета – повернути всіх наших людей. Над цим працюємо нон-стоп і ми обов’язково це зробимо», – зазначив Андрій Єрмак.

Також він подякував за ефективну роботу Координаційному штабу з питань поводження із військовополоненими та зазначив, що лише цього місяця ми повернули 235 наших людей.

ФОТО – Андрій Єрмак

Джерело