Нацбанк позбавив себе права купувати у громадян золото, срібло та інші дорогоцінні метали

Національний банк відмовився від покупки дорогоцінних та банківських металів у населення, вирішивши купувати тільки інвестиційні монети.

Коло покупців золота, срібла і платини звузився: з десяток банків декларує готовність купити у вас злиток з дорогоцінних металів. Брухт дорогоцінних металів або вироби з них найпростіше конвертувати в готівку, якщо здати їх в ломбард або перекупникам.

Більше не блищить

Нацбанк позбавив себе права купувати у громадян золото, срібло та інші дорогоцінні метали. Постанова НБУ № 209, яке набуло чинності 10 квітня, замість прийнятого у 2003 році «Порядку проведення операцій з купівлі банківських та дорогоцінних металів у населення» затвердив «Порядок купівлі інвестиційних монет». «Згідно з постановою, ми перестали купувати дорогоцінні метали у фізичних осіб. Але продовжуємо їх купувати через посередників у підприємств», — повідомили в прес-службі Нацбанку.

Причину відмови від скупки банківських металів і брухту дорогоцінних металів НБУ не повідомляє, але така ідея в НБУ з'явилася відразу після великого шахрайства, з якими зіткнувся центробанк у своєму підрозділі. В грудні 2014 року в одеському територіальному управлінні була виявлена крадіжка декількох кілограмів брухту золота, які оцінювалися приблизно у 5 млн грн. Кілька золотих злитків були замінені свинцем, пофарбованим золотистою фарбою. Скандал спонукав НБУ тимчасово відмовитися від скупки дорогоцінних металів у населення, аргументуючи це тим, що такі операції для нього непрофільні.

Скупка дорогоцінних металів у населення була одним із способів поповнення резервів НБУ, вони також використовуються при виготовленні інвестиційних монет. У 2014 році в Державну скарбницю України (входить в структуру НБУ) надійшло 1728 кг золота, в тому числі 210,5 кг — викуплене у населення. Раніше обсяги скупки були на порядок вище: у 2011 році Нацбанк купив у населення 1,8 т золота, а в 2012-м — 2,2 т.

Резерви, але вже не золоті

У минулому році на тлі різкого зниження обсягу міжнародних резервів НБУ був змушений знижувати частку золота в резервах: нове золото не купувалося, старе — розпродавалося. З-за необхідності конвертувати золото-доларовий кеш з подальшим використанням для валютних інтервенцій НБУ продав на світовому ринку третину своїх запасів: обсяг «золотого» портфеля скоротився з 40 т до 26 т.

Тому банкіри вважають, що відмова регулятора від покупки дорогоцінних металів незначно вплине на резерви країни. «Обсяг дорогоцінних металів в золотовалютних резервах некритичний. В основному резерви залежать від кредитів з боку Міжнародного валютного фонду та інших міжнародних організацій, а також від інтервенцій, які проводить Нацбанк», — говорить голова правління одного з банків. Саме за рахунок кредиту МВФ у березні резерви зросли на 77%.

Державний бюджет навіть виграє від відмови НБУ купувати золото і срібло в українців. У 2012 році набули чинності зміни в Податковий кодекс, згідно з яким операції прямого продажу дорогоцінних металів НБУ дозволяли фізособам уникнути 15-відсоткового податку на доходи фізосіб. Зараз податок, з урахуванням військового збору, що складає 21,5%. При операціях з посередниками податок підлягає сплаті.

Кому здати

Золото і срібло в злитках купують комерційні банки. За даними компанії «Простобанк Консалтинг», за 1 унцію (31,1 грама) срібла фізособи можуть виручити в середньому 450 грн, платини — 15 тис. грн, а золота — 25-26 тис. грн. Але коло покупців дуже вузьке. «Наш банк не працює з дорогоцінними металами», — повідомили в кол-центрі Приватбанку. «Ми не купуємо злитки дорогоцінних металах, а тільки продаємо», — сказали в Райффайзен Банку Аваль. За даними «Простобанк», котирування на купівлю золота, наприклад, виставляє Авант-банк, «Глобус», Ощадбанк, «Фінансова ініціатива», ОТП Банк, "Юнекс Банк".

А ось брухт дорогоцінних металів банки і зовсім не купують. Золоті вироби можна продати перекупникам, в тому числі тим, хто купує антикваріат, або «здати» в ломбард. Однак вони не купують дорогоцінні метали, а надають заставні кредити, і лише в разі несплати забирають «заставу». «Такого поняття, як скуповування, у нас немає. Ви підписуєте договір, можете вибрати мінімальний термін, наприклад, один день. Якщо ви не виконуєте договірні зобов'язання, по закінченні строку договору ваш предмет застави переходить у власність компанії», — розповіли в ломбарді. За 1 грам золота в ломбардах пропонують 505-520 грн. Також прийом виробів з дорогоцінних металів здійснюють ювелірні магазини, де найчастіше пропонують отримати інший виріб з доплатою за роботу.