Нова система пільг на комуналку, тут все що потрібно знати, щоб уникнути проблем

Цієї зими українські пільговики будуть оплачувати житлово-комунальні послуги по-новому.

сп

У Міністерстві соціальної політики України дали відповіді на головні питання про нову систему виплат пільг на житлово-комунальні послуги, інформує Ukr.Media.

В листопаді мені прийшла платіжка з повним розміром платежу, хоча я пільговик. Раніше у мене була прописана лише частина платежу, згідно з розміром пільги. Чому так?

З 1 жовтня 2019 в Україні введена монетизація пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Тепер пільговики можуть отримати кошти в готівковій або безготівковій формі.

Починаючи з листопада 2019 року, українці отримують квитанції за комунальні послуги з повним розміром платежу — без урахування пільг.

Якими будуть суми виплат пільг для пільговиків?

З 1 жовтня 2019 запроваджено новий механізм виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому порядок розрахунку пільги залишається майже незмінним.

Розмір пільги щомісяця розраховує орган соціального захисту населення.

Суму пільги будуть розраховувати, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право за законом. Також на неї будуть впливати ціни та тарифи на житлово-комунальні послуги, а також державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування.

Як здійснювати оплату за комунальні послуги пільговикам, починаючи з листопада 2019?

Держава виплачує гроші за пільги кожній людині окремо — видає готівкою або переводить на рахунок Ощадбанку.

Видача в готівковій формі можлива тільки за умови, якщо пільговик написав відповідну заяву в орган соцзахисту до 15 жовтня 2019 року.

Пільговик, який отримав готівку, сплачує за спожиті комунальні послуги повну суму з платіжки.

Ті пільговики, які не написали заяви на отримання пільги готівкою — мають справу з безготівковим розрахунком.

Як здійснити оплату ЖКП, якщо у мене безготівкова форма виплати пільги?

При безготівковій формі виплати пільг, частину платежів здійснює Ощадбанк, а другу частину — пільговик заплатить самостійно.

Перерахування коштів Ощадбанком постачальникам послуг здійснюється в наступній послідовності:

  • постачання теплової енергії;
  • постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення;
  • постачання гарячої води;
  • централізоване водопостачання;
  • централізоване водовідведення;
  • постачання та розподіл електричної енергії;
  • постачання та розподіл природного газу;
  • поводження з побутовими відходами;
  • послуги з управління багатоквартирним будинком;
  • внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.

Тобто зараз Ощадбанк здійснює перерахування коштів не за пропорційним принципом (коли за кожну послугу проводився розрахунок у рівних відсотках від суми пільги), а за пріоритетним принципом — коли спочатку проводиться оплата за тепло, газ, електроенергію і т. д.

Якщо сума пільги достатня, то сплата всіх послуг здійснюється на 100%. Залишок коштів пільги буде перераховано на наступний місяць.

Якщо суми пільги недостатньо, то оплачується лише ті послуги, на які вистачить коштів. За ті послуги, за які потрібно доплатити, Ощадбанк надішле СМС (з розмірами доплати по кожному виду послуги).

Також це можна зайти в особистий кабінет на сайті Ощадбанку, де відображається рух коштів з облікового запису.

Що, якщо у пільговика немає мобільного телефону?

Пільговик може надати органу соцзахисту контактний номер телефону будь-якої особи, яка не є пільговиком, і яка потім повідомить йому про СМС-повідомлення Ощадбанку.

Також розрахунки можна проводити самостійно.

Як самостійно проводити розрахунки, якщо немає мобільного телефону?

Можна отримати в органі соцзахисту населення розрахунок розміру пільги. Якщо тарифи на ЖКП не змінюються, то щомісячний розмір пільги протягом опалювального періоду буде однаковим.

Тобто, знаючи розмір своєї пільги та пріоритетний принцип оплати Ощадбанку, можна самостійно розрахувати, скільки і якому постачальнику послуг потрібно заплатити.

Новий механізм дозволяє заощадити частину коштів і залишити їх собі. Як це можливо?

Це залежить від того, в якій формі ви одержуєте виплату пільги: у готівковій або безготівковій формі.

Якщо у готівковій — після повного розрахунку з постачальниками послуг, пільговик може залишити зекономлену готівку собі.

Якщо у безготівковій — всі заощаджені кошти можна отримати лише після завершення опалювального періоду (орієнтовно з червня). СМС про суму зекономлених коштів надішле Ощадбанк.

Якщо у пільговика є рахунок в Ощадбанку, то ці кошти будуть автоматично зараховані туди. Якщо рахунку немає — то його можна відкрити з червня по грудень поточного року і на нього будуть зараховані ці гроші.

Як отримувати кошти пільговикам, які не мають відкритого рахунку в Ощадбанку?

Якщо немає банківського рахунку в будь-якому з уповноважених банків, то в такому випадку пільговик буде отримувати безготівкову виплату пільги через Ощадбанк.

Орган соцзахисту самостійно надасть всю інформацію Ощадбанку, який автоматично створить обліковий запис одержувача пільг, на який нараховуються кошти, і проінформує пільговика шляхом відправлення СМС-повідомлення.

Якщо я не хочу співпрацювати з Ощадбанком, можна вибрати якийсь інший банк?

Зараз Мінсоцполітики працює з 38 уповноваженими банками. Для готівкової форми виплати пільговик може вибрати будь-який з них, а також доставку пільги через Укрпошту.

Щоб отримати відповідний сервіс потрібно подати заяву в орган соцзахисту (вказавши всі банківські реквізити). Таку заяву можна подавати двічі на рік: до 15 жовтня (на опалювальний період) і до 15 травня (на неопалювальний).

Для безготівкової форми виплат Ощадбанк є єдиним варіантом на сьогодні.

Чи можна в разі смерті пільговика виплатити кошти за останній місяць життя безготівково?

Не можна. Перехід з готівкової форми надання пільг на безготівкову здійснюється тільки за заявою пільговика.

Що, якщо ви сплатили комуналку, не дочекавшись СМС від Ощадбанку?

Якщо мова йде про безготівкову форму монетизації, то всі зекономлені гроші можна отримати влітку.

Якщо виникне ситуація, коли рахунки оплатили, не дочекавшись СМС від Ощадбанку, то на рахунках виникне переплата, яка буде відображена постачальником послуг у квитанціях наступних періодів.

Що робити пільговикам, які не подали заяву на готівкову монетизацію, а правління ОСББ не хоче підписувати угоду з Ощадбанком?

Згідно з законодавством, якщо правління ОСББ не уклало договори з Ощадбанком для перерахування сум пільг, воно не має права до 1 червня вимагати оплати послуг від пільговиків за відповідний неопалювальний і опалювальний періоди.

Ощадбанк може здійснювати переказ коштів на рахунки правління ОСББ (крім виплат на управління багатоквартирним будинком) на підставі договору.

Типова форма договору визначається Ощадбанком за погодженням з Мінсоцполітики.

Тобто пільговику, якщо ідеться про безготівкову форму, треба дочекатися літа і, отримавши залишок коштів, розрахуватися з постачальником послуг.

Виплати на управління багатоквартирним будинком пільговик повинен платити самостійно кожен місяць. А кошти, які передбачені на оплату цієї послуги, перерозподіляються між іншими постачальниками послуг за пріоритетним принципом.