Якщо зупинила поліція і просить відкрити багажник: коли мають право


Якщо зупинила поліція і просить відкрити багажник: коли мають право

Броварський адвокат Роман Сімутін. Редакція сайту  може не поділяти погляди авторів та не несе  відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги».   Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених  у розділі «Блоги». 

 

Досить часто виникають ситуації: зупинила поліція – перевірка документів. А потім ні з того ні з сього: «Відкрийте багажник!». Коли  мають право і що необхідно знати –  пояснює броварський адвокат Роман Сімутін.

Чи мають право?

Лише в трьох випадках:

1. Якщо в авто перебуває порушник або особа, яку обмежують у свободі.
2. В автомобілі є заборонені речі.
3. Авто є знаряддям вчинення злочину або перебуває у ймовірному місці вчинення злочину. Це все перераховано у ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію».

Що необхідно знати

Перевірку можна проводити лише поверхневу, візуальну. Поліціянт не має права відчиняти багажник, двері автомобіля, копирсатися у ваших речах, залазити в салон і т. п. Він може лише попросити відчинити двері або показати вміст сумки та провести візуальний огляд. Запам’ятайте: торкатися до вас, ваших речей, лазити в салоні – він не має права, бо це однозначно перевищення влади – кримінал.

Як на це реагувати?

Обов’язково вимагати пояснити причину огляду, бажано все зафільмувати. Може бути «легенда»: відпрацювання, план перехоплення, орієнтування. Але якщо ви:

1) Попросите конкретику, наприклад, який порушник у вашому авто, що та де він вчинив, його орієнтування, коли введено план перехоплення або звідки інформація, що у вашому авто є заборонені предмети;

2) Попросите роз’яснити ваші права, наприклад, щодо правової допомоги –

то Вас значно швидше відпустять і поїдете далі. Ефективність – 80 % випадків.

Що робити, якщо це не діє?

Зателефонуйте на 102, викличте слідчу групу і зафіксуйте перевищення повноважень патрульними. Вказані дії – це щонайменше +15 % до ефективності.

Є випадки, коли в салоні є заборонені речі. Такі методи дуже часто використовувалися раніше, особливо за часів Януковича для усунення непідконтрольних та опозиційних людей. Про цей метод і як з ним боротися – незабаром.

Джерело