Як Україна виконуватиме вимоги МВФ і на що закриють очі

Опублікований Меморандум став одним з найбільш зважених і найбільш реалістичних.

За довгі роки кредитування МВФ Україна жодного разу не змогла повністю виконати умови жодної з підписаних угод. Тому намагається давати поменше обіцянок. Опублікований вчора Меморандум став одним з найбільш зважених і найбільш реалістичних кредитних документів, інформує UkrMedia.

Тому економісти досить високо оцінюють можливість реалізації описаного в ньому. І виділяють зовсім небагато проблемних моментів, які зможуть стати перешкодою на шляху до $3,9 млрд., обіцяним Україні за новою кредитною програмою.

Держбюджет, зверстаний з мінімальним дефіцитом — головна вимога МВФ при роботі з будь-якими країнами. Тому уряд у Меморандумі взяв на себе зобов'язання обмежити бюджетний дефіцит на рівні 2,25% від ВВП. Незважаючи на те, що сам меморандум викликав гостру критику з боку експертів, вони погодилися, що досягнення цього показника реально.

Керуючий партнер Capital Times Ерік Найман вважає, що бюджет на 2019 рік дійсно зверстаний реально і дефіцит не вийде за межі цього обмеження, однак за це доведеться заплатити.

«Думаю, що такий дефіцит буде досягнуто за рахунок більш високої інфляції, ніж закладено в бюджеті. Той же МВФ очікує інфляцію — 9,3-9,6%. Це, я думаю, і дасть необхідні для виконання бюджету кошти», — сказав Найман.

Дійсно, в меморандумі уряд обіцяє стримати інфляцію на рівні 7%. Але раз сам фонд оцінює перспективи за цим показником вище, то, очевидно, що інфляція 9% або навіть 10% його не налякає. Втім, експерти припускають, що, можливо, уряду вдасться зберегти визначений рівень інфляції.

«Згідно з планами Нацбанку, до 2020 року ми вийдемо на рівень інфляції близько 6%. Тому я не вважаю, що закладені в угоді 7% є чимось незвичайним. Це цілком реальна цифра», — вважає керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.

Зобов'язання жорстко адмініструвати податки не викликає жодних сумнівів. Тим більше, що в останні місяці уряд реально готує проект за проектом, щоб назбирати трохи податків з тіньової економіки. По суті, ця політика якраз і констатується в меморандумі з МВФ.

«Держава, звичайно, буде шукати нові джерела поповнення бюджету. Чиновники у нас думають не про оптимізацію витрат держбюджету, а про те, щоб взяти більше грошей у бізнеса. Хоча справжній клондайк знаходиться на митниці і на держпідприємствах», — наголосив Ерік Найман.

А ось 100% монетизації субсидій до 2020 року, швидше за все, не станеться, хоча у Меморандумі цю обіцянку і зафіксовано. Експерти досить критично оцінюють це зобов'язання і вважають його нереальним.

«Поки що це виглядає не зовсім реально. У рік виборів уряду, який буде змінюватися, буде просто не до цього. І реальність виконання цього пункту невелика», -зауважив Олександр Паращій.

Втім, навряд чи невиконання цього пункту сильно розтривожить МВФ, який вже звик закривати очі на подібні невиконання. Набагато більш принциповим для цього кредитора є питання підвищення ціни на газ для населення. І тут Кабмін, який з великим опором йде на поступки в цьому питанні, і МВФ зійшлися.

«Ціни на газ дійсно впливають на прибуток «Нафтогазу», а значить і на дохідну частину держбюджету, але це вплив позначиться потім. У даному ж випадку МВФ вже настільки роздратований невиконанням цього пункту з ранньої угоди, що буде саме в цьому питанні категоричний. Нам вже виділили під це зобов'язання гроші», — зазначив Олександр Паращій.

Головну загрозу, яка може зірвати співпрацю України з МВФ, експерти бачать у виборах в 2019 році. Якщо до влади прийдуть популісти, які вже зараз ставлять питання масштабної емісії, то це однозначно поставить хрест на транші Фонду.

Новий уряд може відмовитися підвищувати ціни на газ для населення — ще одне болюче для Фонду питання. В цьому випадку розраховувати на допомогу фонду, та по суті всіх міжнародних донорів, не варто. В іншому ж випадку МВФ буде продовжувати роботу з Україною і навіть закриє очі на невиконання певних зобов'язань. На політику МВФ надає вплив не тільки економічний, але й політичний фактор.

У політичному протистоянні, яке склалося у світі, насамперед між США і Росією в боротьбі за економічний вплив на Європу (в першу чергу, в плані постачань їй вуглеводнів), Україна посідає ключове місце. І Штати підтримують Київ через механізм МВФ, самим впливовим учасником якого є Штати.

«МВФ — це політична структура, певною мірою підпорядкована американській політиці. Тому в деяких випадках Фонд використовується як інструмент впливу Сполучених Штатів на Україну. Президент Барак Обама рішуче підтримував нашу країну, бо МВФ в ці роки давав щедрі кредити, а Дональд Трамп став скупитися і фінансування зменшилось. Фактично ми повністю не виконали жоден меморандум за весь час роботи з МВФ. Але кредитор на це закрив очі і зробив вигляд, що не помітив», — резюмував президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.