Броварські реалії: коли захисна споруда є, а насправді її немає

Із початку повномасштабного вторгнення рф на територію України минуло понад півроку. Деякі люди вже звикли до сьогоднішніх реалій і  частина вже не реагує на повітряну тривогу та не спускається в тимчасове укриття. Але є мешканці міста, які і раді ховатися в укриття, та немає куди. При цьому поряд розташовані об’єкти, які за часів Радянського Союзу будувалися як захисні споруди. Але потрапити в укриття – зась: люди облаштували там погреби.

Броварчанка Юлія розповідає, що підвалу в її будинку немає, а бігти до найближчого тимчасового укриття, ще й з дітьми, дуже далеко. Проте біля сусіднього будинку на вул. Героїв України, 5-Б, є захисна споруда, утім потрапити туди люди не зможуть.

«У свій час цю споруду люди зайняли під погреби. Зрозуміло, що війни ніхто не чекав, але можна було б її відчиняти хоча би під час повітряної тривоги», – каже броварчанка.

За словами Юлії, вона телефонувала в мерію, де їй повідомили, що об’єкт перебуває у чиїйсь власності. Утім у чиїй саме – не вказали. У відділі надзвичайних ситуацій Юлію проінформували, що в переліку, який надав ЖЕК, споруди серед укриттів немає.

На інтерактивній мапі, де перелічені всі захисні споруди Броварської громади, цей об’єкт не значиться.

Юлія каже, що в перші дні війни комунальники відчинили двері споруди й люди спускалися туди, але через декілька днів амбарний замок знову висів на вході.

«Мешканці ОСББ позаймали під погреби і не хочуть відчиняти навіть при повітряній тривозі. Кажуть, що там їхня консервація», –  розповідає Юлія. – Я зверталася в ЖЕК №5, мене перенаправили у відділ надзвичайних ситуацій, у ЖЕКу кажуть, що земля у їх власності, а споруда ні»,  –  зазначає мешканка.

Керівник ЖЕКу №5 Ігор Громовий розповів, що об’єкт біля будинку 5-Б побудований дуже давно і перебуває у приватній власності.

«Швидше за все підприємство, яке будувало будинок, і побудувало цей обєкт. У нього люди також вкладали гроші. З тих пір все це перепродавалося неодноразово й переходило «з рук в руки» іншим мешканцям», – розповідає Ігор Громовий.

За його словами, під час активних бойових дій на території Броварської громади комунальники зрізали замок на дверях споруди. Відкритим об’єкт перебував декілька днів. А потім знову закрили.

Ігор Громовий зазначає, що мешканцям, яким потрібне тимчасове укриття, і власникам приміщення потрібно домовитися між собою. Але спочатку потрібно з’ясувати, у чиїй власності перебуває об’єкт.

Керівник ЖЕКу зазначає, що таке ж саме укриття є на вул. Героїв України 3. Доступ до нього є, саме укриття в нормальному стані.

Броварський адвокат Роман Сімутін зазначає, що якщо захисна споруда не цілісна з будинком, тобто є окремим об’єктом, то право власності мешканцям точно не належить.

«Фактично, мешканці прилеглого будинку приватизували шматок землі в центрі міста. Це – юридична площина. Друга площина – безпекова. Уявіть, що людям забороняють потрапити в укриття під час надзвичайної ситуації. Із якого боку не розглядати цю ситуацію, люди, які розібрали споруду на погреби, будуть не праві. Особливо, якщо самі мешканці не можуть підтвердити, що це їхня власність», – запевняє адвокат.

Журналісти «Трибуни» намагалися поспілкуватися з кимось із власників погребів. Для цього чергували біля укриття кілька днів, але нікого так і не дочекалися.

До речі, захисну споруду на вул. Марії Лагунової 9-А, що є дотичною до споруди на вул. Героїв України 5-Б, понад 40 років тому мешканці прилеглих будинків також розібрали на погреби. Утім ситуація там дещо інша: двері споруди відчинені з 7:30 ранку до 20:00 вечора, а у випадку надзвичайної ситуації, за словами мешканців, приміщення відкриють у будь-який час.


Броварські реалії: коли захисна споруда є, а насправді її немає

Нагадуємо, що знайомитися з переліком захисних споруд Броварської територіальної громади можна за посиланням.

ФОТО – Трибуна-Бровари

Джерело