Золото «Батьківщини». Фінансові махінації в партії Тимошенко

Соратники Юлії Володимирівни наповнюють партійну скарбницю шляхом шахрайства.

Спонсори дали «Батьківщині» 7,5 млн грн. Гроші перераховували часто в один день і з однаковими сумами. Кошти нібито надавали безробітні, пенсіонери, медики, педагоги. Звичайні люди і деякі з депутатів стверджують, що ні копійки «Батьківщині» не давали. Хто і як використовував їх документи — не знають. «Батьківщині» загрожує призупинення держфінансування. З бюджету вони вже отримали майже 14 млн грн. Громадський рух ЧЕСНО з’ясувало, хто ж фінансує парламентську партію.

Щедрість донорів «Батьківщини» викликала сумніви. Нижче на фото будинок у Василькові, де нібито проживає один із спонсорів партії «Батьківщина», який тільки в четвертому кварталі минулого року перерахував на партійний рахунок близько 4 тисяч гривень.

Тут господаря знайти не вдалося.

В рамках перевірки, ініційованої НАПК, співробітники Нацагентства з’ясовували у «донорів» «Батьківщини», чи справді ті перераховували власні кошти на рахунок партії. Представники ЧЕСНО мали можливість фіксувати цей процес. Більшість «вкладників» вперше дізналися про те, що перераховували комусь кошти саме від працівників агентства. Люди здивовані й налякані тим, що їх персональні дані використовують сторонні особи. Для перерахування коштів на користь партії потрібні паспортні дані, ідентифікаційний номер, адресу проживання та номер телефону.

Пенсіонерка Ольга Володимирівна з-під Василькова, надаючи пояснення Нацагентству, розповідає, що грошей «Батьківщині» не перераховувала, ймовірно, це могла зробити її невістка, місцевий депутат від «Батьківщини». Однак і та заперечує, що здійснювала переклади.

Всі «спонсори» партії, з якими вдалося поспілкуватися під час виїзної перевірки, стверджують, що не перераховували грошей, та й не могли цього зробити, бо не мають таких сум. При цьому значна частина з них передавали свої документи саме представникам партії «Батьківщина» напередодні останніх місцевих і парламентських виборів.

У фінансовому звіті «Батьківщини» фігурує Лідія Федорівна з Василькова.

«Ні, не здійснювала (внесків на користь партії «Батьківщина»- прим. Авт.) , — каже вона. — Нічого не знаю».

Лідія Федорівна каже, що 4000 грн, які вона нібито перерахувала «Батьківщині» в четвертому кварталі, дуже велика сума для неї.

Всього від імені Лідії Федорівни на рахунок партії Юлії Тимошенко було перераховано 9600 грн.

У партії «Батьківщина» цілком серйозно вірять (або роблять вигляд, що вірять), що є свідомі пенсіонери, яким не шкода для «Батьківщини» і 20 тисяч.

«Я нічому тут не здивуюся, — розповідає Сергій Соболєв, заступник голови фракції «Батьківщина» у ВРУ. — В Запорізькій області інвалід-пенсіонер прийшов в партійний офіс, сказав, що готовий віддати 20 000 грн на фінансування партії, оскільки він вважає, що це його політична сила… Це не залежить від того, чоловік інвалід або ще хтось. Є різні люди – вони можуть абсолютно нормально так само, наприклад, і по бізнесу. З ким ти ведеш переговори, просиш 5 копійок і він затискає, хоча може дати півмільйона. А з іншого боку, може прийти підприємець сам і сказати, мовляв, «хлопці, ви мені подобаєтесь, я готовий допомагати, чим я можу допомогти?»

Зазвичай дані одної і тої же людини використовували для декількох платежів, при цьому змінюючи його місце проживання. Наприклад, нібито від Олександра Лясоти було 9 платежів. Загальна сума склала майже 20 тис. грн. Місця проживання зазначені різні — Вишгород, Фастів, Обухів.

Як з’ясувало ЧЕСНО, справжня адреса «донора» — таки Фастів. У 2015 році той, хто нібито дав гроші «Батьківщині», балотувався від іншої партії партії — «Сила людей» — Фастівська міська рада.

«Я до «Батьківщини» відношення не маю вже три роки, — стверджує Олександр Лясота. — Це неправда (про перерахування грошей — прим. Авт.) . Якщо вам потрібне підтвердження, що я цих грошей не платив, звичайно, я дам це підтвердження».

У звіті неодноразово вказані різні адреси для одних і тих же жертводавців. Наприклад, ще один донор Микола Марченко в 2016 році 15 разів перераховував гроші «Батьківщині». Всього 31.230 грн.

Як місце його проживання п’ять разів вказано місто Макаров, вісім разів Вишгород, і двічі Обухів. Згодом, як вдалося з’ясувати, Макаренко є головою первинної організації «Соціалістичної партії України» в Макарові (дані за 2005-2006 роки).

Це не поодинокий випадок, коли використовували дані людей, які не мають стосунку до «Батьківщини». Олена Суслова з Боярки в 2015 році висували в Київську обласну раду від партії «Наш край».

Коли їй подзвонив журналіст громадського руху ЧЕСНО, Суслова повідомила, що про те, що від її імені «Батьківщині» перерахували гроші, вона вже знає. Вона намагалася прояснити ситуацію у керівництва місцевої партійної організації, зокрема, у Анатолія Матейко та Коржова Валентина (обидва також серед «партійних донорів»).

«Я дзвонила їм десять разів, — розповідає Олена Суслова. — Заяви мого немає. В партії я не перебуваю. На якій підставі вони розглядають питання про цих засобах — я не розумію. Вони сказали, що вони моє прізвище не вносили. Сказали, що це зробила область (мова про обласну організацію партії — прим. авт.) . Я попросила розібратися з цим питанням, вони пообіцяли, але я бачу, що нічого не вирішено… Я читала цей звіт, там написано, що я є членом партії і це були членські внески, але я не є членом партії».

Згідно зі звітами, від імені Сусловою на рахунок «Батьківщини» було перераховано 16 тис. грн.

Тетяна Каленська, депутат-самовисуванка і бухгалтер сільської ради Погоди (Поліський р-н, Київська область) каже, що не має відношення до партії
«Батьківщина» і грошей не перераховувала. Але у звіті вона фігурує як дарувальник 8360 грн.

(

Згідно зі звітом, Тетяна Каленська в 2016 році здійснила 4 платежу на рахунок партії «Батьківщина». У звіті в графі місця проживання двічі вказано Обухів і двічі Поліський район.

Пожертви від партійців: чому у них масова амнезія?

Про те, що перераховували гроші партії, не знають навіть ті, хто власне балотувався від «Батьківщини». Так, Ігор Калашник висувався в Березанський міськрада. Нібито від нього трьома платежами партії надійшло майже 16 000 грн. Політик від фінансування рідної партії відхрещується.

«Ні, не було, — заявив він. — Це якась дезінформація. Я перебуваю в партії, але не більше».

Ще одна кандидатка, Лідія Макаренко, яка балотувалася від «Батьківщини» в той же Березанський міськрада, стверджує, що грошей не перераховувала.

«Не знаю, — каже вона. — Я начебто не перераховувала гроші партії. Я перераховувала АТОшникам, а на «Батьківщину» не перераховувала.

Згідно ж зі звітом «Батьківщини», Макаренка нібито дала партії 16.000 грн. Однак вона навіть не має уявлення про те, що від імені здійснювався такий переклад.

У Білій Церкві В міськраду від «Батьківщини» балотувався Ігор Денисенко. Він не пам’ятає, перечислялл кошти на рахунок партії. Політик стверджує, що банк не ходив.

«А чому ви до мене? – здивувався він. — Є голова партії, я туди не лізу… Ми там знімали приміщення. Це 2016 рік? Не пам’ятаю. В банк, напевно, не ходив».

Але якщо вірити партійним звітом, Денисенко дав «Батьківщині» 18.030 грн.

Тут варто додати, що внесок на користь політичної партії, згідно із Законом, кожен повинен робити особисто, через банк чи поштове відділення. При цьому перед переказом коштів потрібно написати заяву, в якій донор показує, що у нього відсутні обставини, які можуть служити підставою для відмови у прийнятті внеску на користь політичної партії.

Від того, що перераховували внески партії, відхрещуються навіть депутати «Батьківщини». Інформація про пожертву партії стала сюрпризом і для депутата Богуславського міської ради від «Батьківщини» Романа Тивина. «Я нічого не перераховував», — заявив він.

Але у звітності стверджується, що Тивину було не шкода для партії 18.310 грн.

Громадський рух ЧЕСНО виявило, що майже всі спонсори — з Київщини. І досить потужний осередок жертводавців зафіксований в Приирпеньи. Це пристоличний регіон, де в часи «Батьківщини» відбувалися дерибан зелених зон. Зараз же «Батьківщина» на Київщині намагається відновити колись сильні позиції. Так, головою облради стала Ганна Старикова, яка здобула популярність завдяки тому, що купила квартиру в Ірпені всього за 4000 доларів.

У Приірпіння депутати від «Батьківщини» не заперечують, що давали гроші. Наприклад, депутат Ірпінської міськради Ярослав Ковальчук. Але скільки саме-сказати не може.

Його соратник Олег Сотников – депутат і керівник партійного осередку партії «Батьківщина» в місті Буча.

Він підтверджує, що перераховував кошти на підтримку партії, однак суму внеску не пам’ятає: «Я підтримую партію в якій я перебуваю з 2005 року. Я не пам’ятаю (скільки перерахував коштів — прим. авт.) . У мене записано. Ви розумієте, що це мої внутрішньопартійні питання, які я вирішую з партійною організацією, в якій я перебуваю? Чим це може цікавити вас? Ви зараз мені задаєте питання про моїх особистих витратах. Я підтримую свою партійну організацію як фізична особа… Це не та інформація, яку я маю з вами (обговорювати — прим. авт.) »

Проте будь-який громадянин може побачити в звіті партії, опублікованому на сайті НАПК, скільки надійшло коштів від нього. Залишається питання, як депутат «Батьківщини» міг забути суму в 32.400 грн, яку віддав партії.

Згідно з підписаним Олегом Сотниковим звіту Бучанської міської організації ВО «Батьківщина», в 2016 році очолюваний ним місцеве відділення партії не отримало і не витратила ні копійки, хоча сам він каже, що підтримує «свою партійну організацію». Незважаючи на це, нібито Олег Сотников перераховував власні кошти не Бучанської організації партії, а на центральний рахунок.

Його колега, депутат Бучанської міської ради Музафар Османів, перерахував, згідно зі звітом партії, 50.800 грн, після короткої паузи для роздумів каже, що у нього немає часу на спілкування.

«Я не пам’ятаю, вибачте, мені незручно говорити, — сказав він. — Я зараз розмовляю з людьми».

Ще один депутат Тивошенко з Бучі – Ігор Козак – каже, що не уповноважений говорити про те, що він перераховував особисті кошти на партійний рахунок. А він нібито перерахував 39.500 грн.

«Звертайтеся в офіс партії «Батьківщина», — порадив він. — Я просто не уповноважений таку інформацію надавати вам».

Це притому, що партійна декларація, як і доходи депутатів, є публічною інформацією.

Екс-заступник голови Бучанської міської організації «Батьківщини» по агітації та пропаганді Анатолій Бальчос виявився більш щирим, ніж його колеги. Він каже, що вже давно не є активним членом партії, і в 2016 році не перелічував їй грошей.

«Можливо, якісь членські внески платив, коли-то давно, — каже він. — Про 2016 рік я не пам’ятаю, щоб я що-то вносив. Швидше за все, вони підняли списки, які подавалися коли в «Батьківщину», і просто розкидали яку суму на людей».

Крім політиків Приірпіння, серед донорів-партійців є представники Броварського району. Так, одним зі спонсорів «Батьківщини» нібито є депутат облради Олег Кіщук. На момент виборів Кіщук був безробітним. Зараз депутат фігурує у справі, яку розслідує СБУ. Пов’язане воно з розтратою бюджетних коштів, які, за інформацією ЗМІ, нібито йшли на фінансування партійних мітингів.

Згідно партійним звітом, Кіщук нібито перерахував «Батьківщині» 30.000 грн. У коментарі журналісту громадського руху ЧЕСНО Кіщук каже, що не робив ніяких внесків.

«Я? Ні! – заявив він. — Взагалі ніяких (внесків не робив — прим. автора) … Це щось нове, чесно кажучи. Це не жарт?»

ЧЕСНО має декларацію Кищука за 2014 рік. Згідно декларації, депутат має дохід в 20.000 гривень, але віддав партії більше, ніж заробив за рік. Згідно декларації, 228.000 грн в 2014 році заробила його дружина. Ймовірно, депутат, який захоплюється верховою їздою, витрачає гроші своєї дружини.

«Знаєте, може бути, мій секретар або хтось це робив, давайте я дізнаюся, тому що я не готовий відповісти прямо зараз», — сказав він.

Але, нагадаємо, жертвувати кошти партії можна тільки особисто та через банк.

Гроші «Батьківщині», перераховувала, якщо вірити партійним звітом, і соратниця Кищука – Ганна Гоголін. А саме – 18.350 грн. Це притому, що, згідно декларації за 2015 рік, Ганна Гоголін заробила лише 6.782 грн. Сама Гоголін на момент виборів була безробітною.

Отже, виникає питання: звідки у безробітної Гоголін, яка не має грошей, якщо вірити декларації, навіть на їжу, знайшлися кошти для «Батьківщини»?

«Ну я ж не студент! – відповідає вона. — У мене є офіційна зарплата, зараз я заповню декларацію та ви подивіться, скільки я заробила в цьому році».

У коментарі громадського руху ЧЕСНО Анна Гоголін підтвердила, що перераховувала кошти на «Батьківщину», правда, не пам’ятає ні в якому році вона це робила, ні скільки саме, але стверджує, що всі внески зробила добровільно і за власною ініціативою: «Я особисто? В якому році перераховувала, я не пам’ятаю, в 2016 або в 2015-м… Ну, я не знаю, напевно, тисяч 30 на рік у сукупності».

Сума, яку нібито перерахувала Гоголін, менше, ніж та, яку вона називає коментарі — 12.000 грн. Як можна не пам’ятати, що ти жертвуєш партії такі суми, які в кілька разів перевищують твій річний дохід?

Особливості схеми «донорства» в «Батьківщині»

Внески робили скопом нібито різні люди — в один і той же день. Зазвичай суми внесків були ідентичними.

Цікаво, що «Народний фронт» і «Опозиційний блок» в 2016 році не отримали від фізичних осіб ні копійки, а БПП і «Радикальна партія» тільки за 173 тис. і 48 тис. відповідно. Підкреслюю, що мова йде саме про поточних рахунках центральних організацій політичних партій. Тому 7,5 млн грн для «Батьківщини» від донорів, які не знають про пожертвування і заперечують перерахування коштів на рахунок партії – викликають чимало запитань.

Виявилося, що майже половина з списку «спонсорів» «Батьківщини» від неї ж в 2015 році балотувалися в обласний, міські, районні і сільські ради Київської області (переважно це поради Обухова, Ірпеня, Вишгорода, Березані, Борисполя, Василькова, Бучі, Боярки). Ще частина «спонсорів» «Батьківщини» на виборах (в основному це вибори останніх 5-6 років) були спостерігачами, довіреними особами, членами виборчих комісій тощо.

Примітно, що серед благодійників «Батьківщини» є люди, які раніше балотувалися від інших партій, таких як «Наш край» (3), «Сила людей» (1), «Громадянська позиція» (1). Є також спостерігачі від Олега Царьова, Наталії Королевської тощо. Також знаходимо не менше 8 осіб, причетних до «Партії регіонів» (колишні депутати, спостерігачі і т. д.).

Оскільки під час балотування на місцевих виборах 2015 року всі кандидати подавали інформацію про місце роботи, вдалося з’ясувати, що значна частина внесків була зроблена людьми, рівень доходів яких, ймовірно, не дозволяє перераховувати значні кошти політичним партіям. Частина інформації про місце роботи спонсорів «Батьківщини» також виявлені на сайтах тих організацій, де вони працюють соціальні служби, державні адміністрації, міські ради, школи і т. д. Крім цього, серед вкладників є чиновники, екскурсоводи, водії, військові, охоронці, пакувальники, секретарі сільських рад, бухгалтери, громадські активісти, студенти, художник, комірник, в’язальниця, заготівельник молока, газозварник тощо. Загалом, сумніви у наявності можливості системно фінансувати політичну партію виникають щодо 150-ти «спонсорів» з 330-ти встановлених осіб. Що стосується інших вкладників, інформація відсутня, але автори припускають, що їх цифровий слід відсутня в інтернет-мережі, з-за того, що значна частина з них проживає в сільській місцевості.

Оскільки більшість спонсорів «Батьківщина», швидше за все, не має власних коштів для підтримки політичної партії, то у нас виникла підозра, що гроші, перераховані на партійний рахунок, насправді не належать цим людям. Однак, як виявилося, «спонсори» «Батьківщини» навіть не знали про те, що перераховують якісь гроші партії.

Як влаштована «схема» і хто понесе відповідальність?

ЧЕСНО поцікавилося у експерта Інституту політичної освіти Олександра Солонтая, яким чином партії організовують подібні схеми.

«Це типова проблема для партій і виборчих штабів, — розповідає він. — В обох випадках центр передає завдання і гроші місцевим осередкам. Можна гроші не передавати, а просто ставити фінансову планку. А місцеві організації беруть старі дані людей, які тим чи іншим чином були пов’язані з партією раніше (члени, прихильники, спостерігачі, члени ДВК та ТВК, агітатори і т. д.). Часто це люди, які вже втратили зв’язок з партією 3-5 років тому. Насправді схема стара. Їй 15 років. Беруть дані паспортів, коди, адреси зберігаються в секретаріатах та виконкомах партії, але людей не ставлять до відома. Щоб виправити цю проблему, запущені прозорі механізми НАПК. На виборах ця ж практика поширена під час наповнення передвиборчих фондів, просто це питання ще так ретельно не вивчався, як фінансування партій».

Зазначимо, що під час парламентських виборів в Дніпрі, громадський рух ЧЕСНО також виявило, що донорами кандидата від «Відродження» стали ФОП і пенсіонери. Вони заперечували факт фінансування передвиборчого фонду.

Як виявилося, подібні схеми використовувала «Батьківщина» на виборах 2014 року.

Володимир Опалько — колишній голова Броварської міської організації
«Батьківщини», який балотувався в 2014 році в нардепи за списком партії, згадує, як тоді сам брав участь в перерахуванні коштів на користь
«Батьківщини».

«Я вже майже 10 років у «Батьківщині» і майже на всіх виборах партійні діячі вносили через банки «добровільні пожертвування», — розповідає він. — Це було не раз, по 4000 тис. грн ми вносили, а на тих виборах у 2014 році, по-моєму, з 14 000 тис. грн. Нас не присвячували в загальні суми. Звичайно, не вносили свої кошти, нам давали готівкою, а ми їх вносили на рахунку… Це було і особисто, і без фізичної присутності в банку. Я чув від інших людей, що їх тільки паспортні дані використали, навіть не присвячуючи в ці справи».

«Після Майдану, це був 2014 рік, я у банк «Велес» (це був приватний банк керівника обласної організації Костянтина Бондарєва) разом зі своєю родиною більше півтора мільйона вніс! – продовжує Опалько. — Але мені не давали готівку, я просто подмахивал паперу і все… Я думаю, що швидше всього там просто з офшору гроші переводилися сюди в Україну, хоча нас в деталі не присвячували. Це були десятки мільйонів гривень. Особисто я від броварської міської організації возив туди 5 або 6 чоловік і кожен так от по півтора мільйона перекладав. Уявіть, скільки це грошей! Я не пам’ятаю точно, але тоді була якась сума, яка не відстежувалася за податками, здається 150 тис. грн на той момент. І ми по 150 тис. грн кожен перераховували дуже часто. Ми, звичайно переживали за наслідки — ми ж люди прості — але нам сказав Костя Бондарєв: ви, мовляв, не турбуйтеся, це така сума, що все нормально там, не відстежується податкової. Це було десь навесні 2014-го і тривало десь місяці півтора. Але після того закрили банк «Велес» Бондарєва, тому, я думаю, що відстежити ці сліди зараз неможливо».

Ще один представник районної організації «Батьківщини» на Київщині, який побажав залишитися невідомим, розповідає, як після виборів партія їх «кинула», не заплативши грошей. А тепер їм соромно дивитися в очі людям, разом з ними працювали на виборах.

«Я думаю, що це гроші, між нами кажучи, Бондарєва, тому що нам було дано вказівку збирати паспорти та коди, — говорить він. — Але ж кримінальна стаття — використання персональних даних без згоди! Після виборів 2014-го працівникам штабів «Батьківщини» в Київській області не виплачені зарплати. Ми – 12 голів штабів – написали лист Юлії Володимирівни з проханням заплатити членам комісій та керівникам штабів, а керівники штабів — це були керівники партійних організацій. І 4 лютого, коли Бондарєв дізнався, нас звільнили на обласному бюро. Голови з Борисполя навіть виключили з партії, а нас просто звільнили. Ми хотіли потрапити до Юлії Володимирівни, але вона нас не прийняла – двері закриті – і 9 лютого 2015 року своїм рішенням вона звільнила нас».

Колишній член «Батьківщини» говорить, що хоче потрапити на прийом до Ганни Старикової, але вона не відповідає на CMS, ні на дзвінки.

Костянтин Бондарєв, який претендував на посаду голови КОДА, в свою чергу вважає, що громадський рух ЧЕСНО виконує рішення «вашингтонського обкому» і відмовляється спілкуватися, а про «кинутих» на виборах люди навіть не став слухати, кинувши слухавку.

«Де ви взяли мій телефон?! – обурився він. – Ну, раз ви не відповідаєте на це питання, то і я не буду відповідати на ваше. До побачення, шановний!»

Костянтин Бондарєв

Роман Смик, керівник Департаменту з питань запобігання політичній корупції НАПК, ситуацію з внесками на користь «Батьківщини» коментує стримано.

«НАПК аналізує звіт «Батьківщини» за четвертий квартал, — сказав він. — До партії є ряд питань, зокрема, щодо внесків від фізичних осіб, але про результати говорити рано».

Аналітик з політичним фінансів руху ЧЕСНО Остап Кучма вважає, що вже найближчим часом можна очікувати зупинення державного фінансування партії «Батьківщина».

«Використання фіктивних донорів для здійснення внесків на користь партії є грубим порушенням порядку подання фінансового звіту, тому НАПК має всі підстави припинити державне фінансування, — розповідає він. – При цьому накладається штраф, а всі внески, що надійшли з порушенням вимог закону, конфіскуються на користь держави. Деякі донори стверджують, що взагалі не перераховували кошти «Батьківщині», а це вже зловживання доступом до персональних даних, і з цього питання повинно бути проведено окреме розслідування».

Більшість опитаних нами людей стверджують, що грошей «Батьківщині» не перераховували. Частина хоч і запевняють, що перераховували кошти, але не можуть згадати скільки саме. Виникають сумніви щодо походження всієї суми внесків від фізичних осіб, отриманих партією в 2016 році, а це понад 7,5 млн гривень. Кого приховують за допомогою безробітних, вчителів і пенсіонерів? Відповідь на це питання можуть дати НАПК і правоохоронні органи, але вже зараз зловживання можуть коштувати «Батьківщині» не тільки репутаційних втрат, але і цілком реальних фінансових санкцій, конфіскації всієї суми внесків, зроблених з порушенням і припиненням державного фінансування.

Нагадаємо, що в 2016 році парламентські партії отримали вперше бюджетне фінансування. «Батьківщина» отримала 14 млн грн.

«Батьківщина» боїться втратити державне фінансування

«Після початку державного фінансування партій […] ситуація докорінно змінилася, — стверджує заступник фракції Сергій Соболєв. – Раніше доводилося просити обласні структури, мовляв, хлопці, допоможіть центрального офісу у зв’язку з ситуацією, з обмеженням спонсорів, які були і так далі. Тепер цього взагалі немає».

Але звіт в НАПК свідчить про зворотне. Незважаючи на те, що в IV кварталі «Батьківщина» отримала гроші з державного бюджету, на Київщині і далі поповнювали бюджет партії за старими схемами «хлопці, допоможіть центрального офісу».

До голови облради Ганни Старикової, яка представляє на Київщині партію «Батьківщина», рух ЧЕСНО додзвонитися не змогла: чиновниця не бере трубку. Мабуть, не готова бъяснить, як так вийшло, що персональні дані громадян були використані без їх відома, і чиї ж гроші насправді поповнили партійний фонд «Батьківщини».

Як стало відомо руху ЧЕСНО, НАПК проводить перевірку в офісі «Батьківщини». Перевіряють законність використання державних коштів і отримання надходжень від фізичних осіб.