У відбудованому музеї Ірпеня відкрили нову експозицію з інтерактивними елементами і окремою залою про російське вторгнення

В Ірпені сьогодні представили оновлену експозицію у відбудованому Історико-краєзнавчому музеї. Будівля музею зазнала значних руйнувань під час окупації міста: були вибиті вікна, стіни пошкодило скалками.

Про це розповів Ірпінський міський голова Олександр Маркушин.

За його словами, виставку значно осучаснили інтерактивними елементами – віар-окулярами та плазмами. Також окрему залу виділили для абсолютно нових експонатів – свідчень російського вторгнення на території Ірпінської громади у 2022 році.

Оновлена експозиція розміщена у чотирьох залах. Перша розповідає про становлення Ірпеня, зокрема, про Ірпінські дачі та залізницю, що дала життя місту.

Друга зала присвячена найвідомішим митцям міста, які тут проживали та творили — художникам Борису Піаніду, Матвію Донцову та Володимиру Сидоруку. Також в експозиції наявні рідкісні стародруки, колекція чорнильниць різних письменників, чиє життя і творчість були пов’язані з Ірпенем.

Третя зала музею розповідає про події окупації Ірпеня російськими військами в лютому-березні 2022 року. Тут представлені докази злочинів армії росії, особисті речі окупантів, простріляні предмети побуту місцевих мешканців, понівечені ікони, гільзи, снаряди та фрагменти військової техніки. Відвідувачі також можуть переглянути фільм про евакуацію місцевого населення “дорогою життя”, що проходила під Романівським мостом. Завдяки віар-окулярам можна побачити рівень руйнувань інфраструктурних об’єктів та житлових будинків громади на початку квітня 2022 року.

Четверта — виставкова — зала презентує доробок відомого українського художника Матвія Донцова, друга та наставника Катерини Білокур. Зала надалі слугуватиме для проведення персональних виставок, презентацій, мистецьких заходів.

Реновація музею на часі: ми маємо показувати місцевим жителям і громадянам, які переселилися в Ірпінь, що тут все українське, що ми підтримуємо Україну. Зокрема, ця зала, про сучасну історію, нагадує, що ми з вами саме зараз є творцями власної історії”, — зазначив Олександр Маркушин.

Водночас мер Ірпеня зауважив, що у планах — удвічі розширити музей.

Довідково. Історико-краєзнавчий музей Ірпінської міської ради у 1977 році заснував вчитель історії Олексій Передерій як краєзнавчий гурток місцевої школи. У 1990 році для музею отримав окреме приміщення. Експозицію музейного закладу, вже після проголошення Україною Незалежності, відкрили 18 листопада 1991 року.  Щороку музей відвідують до 5 тисяч осіб, проводиться до 80 екскурсій та різноманітних культурно-мистецьких заходів (виставки, презентації, зустрічі, творчі вечори тощо).

Джерело