У Київраді намагаються пропхати проект забудови історичного району столиці

У порядку денному закритої сесії Київради з’явився проект рішення про передачу забудовнику ділянки на Вознесенському узвозі, 25, де розташовані залишки будинків історичного значення.

Як  розповів кореспонденту “ВК” представник Центру розвитку міст Дмитро Перов, у міськраді вп’яте з моменту оголошення воєнного стану лобіюють майбутню скандальну забудову.

Вознесенський узвіз у Києві раніше був красивіший та цікавіший за Андріївський узвіз. Однак, коли була олімпіада 1980 року, було рішення київського ісполкому «снести все ветхое жилье». І під це рішення підпали дуже цікаві будиночки кінця ХІХ – початку ХХ століття, які були там побудовані. Однак, коли хотіли зносити будинок 25, там знайшли давню печеру часів Київської Русі. Тому почала роботу археологічна експедиція, знайшли артефакти, та законсервували дім, призначений під знесення. Дотепер залишилась тільки одна стіна цього будинку, бо нічому не було діла до його реставрації. І замість його вивчити і зберегти, територію вирішили забудувати», – розповідає співрозмовник “Великого Києва”.

Активісти з Центру розвитку міст дізналися, що на ділянку на Вознесенському узвозі поклала око львівська будівельна компанія ТОВ «Кепітал Ріел Естейт».

Як можна дізнатися з відкритих джерел, її власниками є Володимир та Наталія Шведи. У Львові ця фірма вже встигла зруйнувати мозаїку колишнього магазину «Океан», яка там була з 1982 року та полюбилася жителям міста своєю естетикою. А у 2019 році компанія побудувала на Площі ринок шоу-бар, який досі служить стриптиз-клубом, і зачинити його не вдалося попри численні  звернення до Львівської мерії духовенства, громадських діячів та журналістів.

«Ми дослідили проект рішення Київради, де вказано, що компанія вже володіє будинком номер 25. Але ж там одна стіна! Cтіну незаконно зареєстрували як цілий будинок. Коли подали запити, на підставі чого реєстрували право власності – але в Департаменті комунальної власності такого документу про надання немає. І навіть відкрито кримінальне провадження по цій ділянці», – говорить Перов.

Попри явну фіктивність документів фірми-забудовника активісти винними в ситуації вважають місцеву виконавчу владу, яка кинула напризволяще історичну пам’ятку.

«У 2004 році була надія на кращі часи цієї ділянки на Вознесенському узвозі аніж забудувати багатоповерхівками, бо її передали під збереження історичної цінності – там мали дослідити печери. Однак Шевченківська РДА питанням не займалася. І територія стояла пусткою і стіна будинку 1898 року чекала на господарників. Як об’єкт історичного значення ця стіна та територія може виключно використовуватись під реставрацію, реновацію, археологічні та історичні дослідження. Це земля, зареєстрована під музей чи під певну культурну ціль, а не під багатоповерхівку!» – говорить громадський активіст та захисник цінностей міста Києва.

Під час сесії міської ради, яка була запланована на 13 жовтня, розглянути питання порядку денного депутати не встигли, бо надовго перейшли до укриття під час повітряної тривоги. Відтак, повернутися до нього вочевидь мають під час наступного засідання. Активісти тим часом закликають киян не бути байдужими до історії міста та відстоювати своє право на збереження пам’яті.

Джерело