Святі у контрабанді. Київські митники виявили у міжнародному відправленні старовинні ікони

Київські митники завадили незаконному відправленню за кордон п’яти ікон кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Про це розповіли у Київській митниці.

Ікони виявили під час митного контролю трьох міжнародних поштових відправлень, які прямували з України до США.

Побачивши явні ознаки старовини, митники скерували частину ікон до Національного художнього музею України та частину – до Національного музею історії України для проведення експертизи щодо можливої належності святинь до культурних цінностей. Як визначили фахівці музеїв, всі ікони мають культурну та історичну цінність.

З п’яти ікон, наданих на дослідження, одну ідентифіковано як “Святий Миколай Чудотворець” початку ХХ століття. Святиню можна віднести до знаменитої Борисівської іконописної школи. Варто нагадати, що слобода Борисівка, де виготовлена ікона, колись – крупний іконописний осередок на українській Слобожанщині, а нині – історико-культурне явище. Борисівські ікони вважаються унікальними за рахунок оригінальності техніки іконопису, декору, іконографічного трактування.

Другу експерти визначили як старообрядницьку металеву ікону “Образ святого пророка Іллі” ХІХ ст., прикрашену блакитною емаллю.

Також фахівці ідентифікували ікону “Воскресіння Господнє” кінця ХІХ ст., яка виготовлена в техніці сріблення.

Решта дві – ікони “Святий Архангел Михаїл” кінця ХІХ-початку ХХ ст. та “Святий Іоанн воїн” початку ХХ ст. – виготовлені в іконописно-ремісничих майстернях за встановленим зразком відповідно до іконографічних канонів в російській імперії.

Митники нагадують, що чинне законодавство України забороняє вивезення культурних та історичних цінностей за кордон без дозвільних документів Міністерства культури України. Таких митникам надано не було. Відтак, ікони вилучено.

Джерело