Президент НСАУ Чижевський: про брехню міністра цифрової трансформації Федорова та начальника Департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка

Президент НСАУ Чижевський: про брехню міністра цифрової трансформації Федорова та начальника Департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка

Віцепрем’єр-міністр цифрової трансформації Михайло Федоров (на фото праворуч) і начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк (на фото ліворуч) звели наклеп на Національну Спілку Архітекторів України (НСАУ). Бо нічого з того, в чому ці два посадовці звинуватили НСАУ, жодним чином не відповідає дійсності та не може відповідати дійсності. Тому виникають запитання до компетентності міністра цифрової трансформації та начальника Департаменту кібербезпеки СБУ, а також підозри в тому, що вони виконують політичне замовлення голови партії “Слуга народу” Олени Шуляк – ключової лобістки містогвалтівного законопроєкту №5655.

Про це стало відомо з допису на Facebook президента Національної Спілки Архітекторів України (НСАУ) Олександр Чижевського.

 

КиївВлада публікує допис президента НСАУ в повному обсязі.

“Я, Олександр Чижевський, президент Національної Спілки Архітекторів України, хочу надати коментар. На брифінгу, який провели 13 січня 2023 року Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров та начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк, була поширена неправдива інформація стосовно Національної Спілки Архітекторів України.

Я, Чижевський Олександр, саме той “високопосадовець спілки архітекторів”, про якого на брифінгу говорив начальник департаменту кібербезпеки СБУ. Мене обрано на посаду президента НСАУ на черговому ХХІ з’їзді в грудні 2020 року в демократичний спосіб членами НСАУ. До цього я був віце-президентом в командах двох моїх попередників на цьому посту: Ігоря Петровича Шпари та Володимира Миколайовича Гусакова.

Завжди, починаючи з 2009 року, в сфері моєї діяльності були питання професійної атестації архітекторів. Я відповідально заявляю, що в НСАУ ніколи не було і немає жодних корупційних дій чи маніпуляцій, пов’язаних із веденням атестаційних процедур, реєстрів та видачою кваліфікаційних сертифікатів архітекторам.

НСАУ – повноцінна реально працююча громадська професійна організація, яка в своїй діяльності керується Статутом. У нас регулярно скликаються з’їзди, збираються Пленуми правління і не рідше як один раз на два місяці – Президії Правління. Активно працює об’єднання сертифікованих архітекторів – Архітектурна Палата, яка керується в своїй діяльності Положенням.

Розгляд справ та присудження кваліфікаційних сертифікатів здійснює Атестаційна комісія, яка діє у відповідності до Регламенту. Склад комісії затверджується на Пленумі правління НСАУ. Членами Атестаційної комісії обирають відомих авторитетних архітекторів. Серед членів нинішнього складу Комісії, наші колеги, які обіймали посади: заступника Міністра, головного архітектора області, головного архітектора міста, керівники проектних організацій чи творчих майстерень, викладачі архітектурних факультетів вищих навчальних закладів. Переважна більшість членів Атестаційної комісії мають державні нагороди та вчені ступені в галузі архітектури.

Робота Атестаційної комісії відбувається на регулярній основі, а з часів пандемії коронавірусної хвороби в комбінованому режимі: офлайн і онлайн. Всі рішення обговорюються і приймаються колегіально шляхом голосування.

Архітектори, які отримують сертифікати, обов’язково прослуховують курси та складають іспити в письмовому вигляді. Всі документи зберігаються в особових справах, заведених на кожного архітектора, який здійснює професійну діяльність в якості відповідального виконавця робіт, пов’язаних із створенням об’єктів архітектури. Кожен сертифікат архітектора друкується на бланку державного зразка і має відповідну серію і номер, тому ніяких підробок просто не може бути.

Крім того, звинувачення, що “таким чином можна було зробити архітектором будь-кого” демонструє абсолютну некомпетентність начальника Департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка (призначений на цю посаду указом Президента 30 листопада 2021 року, – ). Адже, згідно Закону України “Про архітектурну діяльність”, до професійної атестації допускаються громадяни, які здобули вищу освіту за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра, спеціаліста, магістра за напрямом професійної атестації відповідно до кваліфікаційних вимог та мають стаж роботи за фахом не менш як три роки.

Також хочу зазначити, що ніяким “зловмисникам доступ до електронної системи не передавався”. Ніяких “підроблених печаток державних органів, а також окремих установ які працюють в галузі архітектури” у нас не вилучали, про що свідчать протоколи проведених обшуків і це легко довести.

До компетенцій НСАУ та доступного функціоналу в електронній системі входить лише верифікація сертифікату архітектора. НСАУ ніяким чином не може вплинути на введення об’єктів в експлуатацію і “узаконення сотень проблемних забудов”, як було зазначено на брифінгу.

Стосовно цифровізації.

Пане Міністр Михайло Федоров, без сумніву, система “ДІЯ” – це наше національне надбання, предмет нашої гордості. Дуже хочеться, щоб ми так само гордились і таким важливим компонентом загальної системи цифровізації України, як Єдина державна електронна система в сфері будівництва (ЄДЕССБ).

Проте вона досі працює в якості дослідної експериментальної системи. Ми з весь час конструктивно співпрацюємо з розробниками системи та з розумінням ставилися і ставимось до проблем, які неодмінно виникають при її наладці. У співпраці з розробниками ми допомагали нашим сертифікованим архітекторам у їхній взаємодії з Єдиною Державною електронною системою у сфері будівництва.

Але вже майже рік, як наша взаємодія з ЄДЕССБ ускладнилась, збої та помилки ставали все частішими. Ми завжди були впевнені в чесності та прозорості своїх дій. Саме тому про створення штучних перешкод в користуванні реєстром будівельної діяльності, які мають ознаки корупційних дій, ми публічно заявляли на прес-конференції ще в жовтні минулого року.

В тому, що це НЕ технічні проблеми, а свідоме перешкоджання ми остаточно переконалися, коли по відношенню до нас була проведена “превентивна спецоперація” СБУ.

Источник