Пенсійна реформа: Що дасть реформа і як рахували пенсії

Як змінювався розмір пенсій українців.

У різний час українці виходили на заслужений відпочинок за різними правилами, передає Ukr.Media.

У Верховній Раді зареєстрували кілька законопроектів про пенсійну реформу. В рамках реформи застарілий показник середньої зарплати, який використовувався при розрахунку вже призначених пенсій, осучаснять. Крім того, зміниться і формула, за якою розраховується розмір виплат. В результаті ті, кому ще належить вийти на "заслужений відпочинок", отримають пенсії як мінімум на 30% менше. Сайт "Сегодня" з'ясував, як за останні десять років змінювалася формула розрахунку пенсій.

Дивлячись як порахувати

У формулі розрахунку пенсії фігурує всього три показники: стаж, середня зарплата в країні і власна зарплата. Однак, залежно від того, як порахувати, при одній і тій же зарплаті і стажі розмір пенсії може значно варіюватися. Якщо проект пенсійної реформи приймуть, з наступного року українці виходитимуть на пенсію з найбільш невигідними умовами.

До 2008 року враховувалася середня зарплата за минулий рік, а за кожен рік стажу давали 1% до пенсії, після прийняли рішення замість 1% оцінювати рік стажу в 1,35% і при розрахунку пенсії враховувати показник середньої зарплати не за минулий, а за три минулі роки. З огляду на те, що середня зарплата зростає з кожним роком, розмір середньої зарплати за три роки може бути в кілька разів менший, ніж розмір середньої зарплати за минулий рік.

Якщо урядову пенсійну реформу підтримає Рада

Якщо урядову пенсійну реформу підтримає Рада, вже найближчим часом українцям при розрахунку пенсії будуть рахувати 1% за рік стажу.

"Це будуть гірші умови виходу на пенсію. У 2008 році, коли один рік стажу оцінювали в 1%, то і середню зарплату брали за минулий рік, а не за три минулих роки", – відзначає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.

Для прикладу, яку пенсію міг би отримати українець з 30 роками стажу і зарплатою в 1,5 рази вище середньої по країні (10 тисяч гривень), за трьома формулами розрахунку пенсії, що в різний час діяли в Україні, і за формулою, яку пропонує уряд.

До 2008 року: 2404 гривні

Скільки платили: 22% від зарплати

Як рахувалася пенсія: Середня зарплата за три минулі роки ? власна зарплата / середню ? кількість відпрацьованих років ? 1%

Всі "нові" пенсії виявляться як мінімум на 35% нижче

В рамках пенсійної реформи коефіцієнт оцінки стажу планують знизити з 1,35 до 1. В результаті всі "нові" пенсії виявляться як мінімум на 35% нижче. Так, з зарплатою в 10 тисяч гривень (в 1,5 рази вище середньої), можна буде претендувати на пенсію в 1684 гривні.