Нацбанк готує обмеження переказів між фізособами

Фото: Пресс-центр НБУ Нацбанк вирішив поборотися з тіньовими переказами

Ліміти на вихідні P2P-перекази можуть скласти 100 тисяч гривень та 30 операцій на місяць для одного рахунку.

Національний банк України готує проект рішення щодо обмеження карткових переказів і запровадження граничних лімітів переказу грошей з картки на картку між фізичними особами. Про це повідомляє LIGA.net у четвер, 23 травня.

Вказано, що ліміти на вихідні P2P-перекази можуть скласти 100 тисяч гривень та 30 операцій на місяць для одного рахунку.

Обмеження буде базуватись на квітневому рішенні РНБО щодо протидії нелегальному гральному бізнесу. Його мають намір впровадити впродовж місяця.

«За нашими розрахунками, 95% клієнтів банків цих обмежень навіть не помітять. Натомість проводити тіньові платежі зловмисникам, які користуються картками фізосіб для, наприклад, несплати податків та злочинної діяльності, стане складніше і дорожче», – заявив заступник голови НБУ Дмитро Олійник.

При цьому регулятор не планує обмежувати вхідні транзакції, аби не ускладнювати діяльність, наприклад, волонтерам. До того ж за наявності підстав та підтверджень ліміти, як виключення, можуть і збільшувати.

За даними Нацбанку, обсяги подібних тіньових переказів можуть становити мільярди гривень. Водночас використовуються картки фізосіб, які свідомо надають зловмисникам свої персональні дані для цього. Потім через картки пенсіонерів чи студентів з місячним доходом у кілька тисяч гривень можуть проводити нехарактерні платіжні операції на мільйони гривень за день.

З осені 2023 року НБУ фіксує аномальне зростання обсягів P2P-переказів по системі, а також зростання кількості карток, з яких здійснюються такі перекази, та середніх сум переказу в окремих банків-емітентів.

Зокрема, один із найбільших банків-емітентів передав інформацію в НБУ щодо виявлених дропів (людей, які за винагороду надають зловмисникам/шахраям доступ до своїх банківських реквізитів: до карток/рахунків, включно з пін-кодами й доступом до інтернет-банкінгу) – це понад 10 000 клієнтів лише за жовтень-грудень 2023 року.

Інший банк виявив понад 4000 скомпрометованих карток за цей самий період.

Так, за оцінками аналітиків CASE Україна, держава втрачає орієнтовно не менше 100 млрд грн на рік через схеми з ПДВ, контрафакт, сірий ринок підакцизних товарів, заробітні плати «у конвертах» тощо.

У перспективі після зміни законодавства можливе створення реєстрів карток, які використовували для таких карток з подібними операціями.

Також у рамках протидії тіньовим платежам регулятор планує ввести для фінкомпаній вимоги щодо наявності уставного капіталу, який буде прив’язаний до відсотків операцій від суми платежів.

Раніше повідомлялося, що НБУ планує обмежити переказ готівки через термінали самообслуговування. Для цього напрацьовується рішення про обмеження карткових переказів та запровадження граничних лімітів переказу готівки.

Росія і Китай переходять на підпільні платежі через відмову банків — ЗМІ

Источник