Які продукти знову подорожчали в Україні » | Экономика

Безумовним лідером зі зміни ціни за 2 останні тижні стали помідори, що виросли на 29%. Станом на 17 лютого 2022 року їх можна придбати у середньому за 79,82 грн/кг.

«У зимовий період помідори на полиці супермаркетів надходять як від українських тепличників, так і з Туреччини. Водночас і з тієї ж причини зростає ціна помідорів у Туреччині, яка є основним постачальником овочів в Україну (у зимовий період теплиці в Туреччині частково опалюються)», — пояснюють аналітики УКАБу.

Відчутно зросла також в ціні яловичина. За останні 2 тижні ціна на цей продукт зросла на 7% та її середня вартість на полицях супермаркетів становить 219,13 грн/кг.

«Постійна динаміка зростання на яловичину спостерігається з початку 2018 р., і основна причина такої тенденції – постійне скорочення обсягів виробництва цього виду м’яса в Україні. Поки що такий тренд продовжується. За результатами 2021 р. обсяги виробництва яловичини скоротилися на 10% порівняно з попереднім роком і, на жаль, ця динаміка продовжується і цього року», — наголосили в УКАБ.

Проте водночас спостерігається зниження ціни на найбільш популярний та доступний в Україні вид м’яса – курятину. За останні 2 тижні ціна на курятину знизилася на 6%, і зараз її в середньому можна придбати за 100,82 грн/кг.

«На відміну від яловичини, в Україні зростають обсяги виробництва курятини, що й могло стати причиною зниження ціни. За результатами січня 2022 р. було вироблено на 8,1% більше за цей вид м’яса порівняно з аналогічним періодом минулого року», — констатують у Укаб.

До продуктів харчування, які додали в ціні, також відноситься житній хліб, який за 2 останні тижні виріс у ціні на 7%, і станом на 17 лютого 2022 року коштує в середньому 31,39 грн за буханець 500 р.

При цьому паралельно ціна на ще один соціально-значущий продукт знизилася, і це молоко. За 2 останні тижні ціна на молоко знизилася на 4% і станом на 17 лютого становить близько 34,79 грн за 1 літр. Можливий вплив на ціну вплинуло на забезпечення підприємств, що займаються переробкою молока, газом за спеціальною ціною.

Останні місяці бентежила споживачів своїм стрімким зростанням ціна на білокачанну капусту. Після тривалого періоду зростання за останні 2 тижні ціна на даний продукт пішла вниз і опустилася на 4% до 20,65 грн/кг.

«Причиною зниження ціни може бути збільшення пропозиції на ринку. Частина виробників зазвичай намагається притримати продукцію до періоду, коли ціна буде максимально високою (для овочів та фруктів – це кінець зими, весна). І є варіант, що зараз, коли досить висока ціна на капусту, ці склади відкрилися до реалізації», — наголосили в УКАБ.

Зросли в ціні банани, які в цей період є одним із основних фруктів на полицях супермаркетів. За 2 останні тижні ціна на них збільшилася на 7%, і станом на 17 лютого 2022 року фрукт коштує близько 31,70 грн за кг. Основними причинами зростання ціни є практично повна відсутність доступних за ціною фруктів у цей сезон (лише яблука та цитрусові), а також зростання курсу гривні (банани, що повністю імпортується).

Зазначимо, що курятина в Україні коштує майже на 20% дорожче, ніж у Європі. Серед основних причин цього експерти називають відсутність держпідтримки, а також те, що з січня цього року у країнах ЄС на продаж усіх продуктів харчування запровадили нульову ставку податку на додану вартість. В Україні ж ПДВ на сьогоднішній день становить 20%.

Источник