Зв’язок під контролем: в Україні почав діяти єдиний центр управління телеком-мережами

Це необхідно для ефективного управління всіма мережами в надзвичайних умовах.

Уряд офіційно запустив в Україні нове відомство — Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦОТУМТ). Відповідне рішення Кабмін прийняв на засіданні 27 березня. За задумом чиновників, він необхідний для ефективного управління всіма телеком-мережами загального користування в надзвичайних умовах. В тому числі і під час дії воєнного стану. До того ж його створення передбачено статтею 29 закону про телекомунікації, інформує Ukr.Media.

Єдина точка зборки

НЦОТУМТ з'явиться в структурі Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації. Для нього не доведеться виділяти додаткове фінансування — він працюватиме за рахунок коштів, передбачених в бюджеті для Держспецзв'язку.

«Це та річ, яка повинна бути згідно закону», — заявив голова правління Інтернет Асоціації України Олександр Федієнко. Але, зазначив він, інтернет-провайдери можуть бути спокійні, нововведення торкнеться тільки операторів зв'язку.

Леонід Ошеров, голова ради Української асоціації операторів зв'язку «Телас», пояснив, як працюватиме НЦОТУМТ.

«Наприклад, якщо на якомусь напрямку перебитий кабель або з якоїсь причини пропадає зв'язок, то інформація про це надійде в центр управління. Той, хто буде ним керувати, зможе прийняти рішення, які обхідні канали задіяти. Тоді відповідальні особи зможуть забезпечити зв'язком тих користувачів, для яких це критично важливо.», — розповів він.

Основна мета — забезпечення якісним безперебійним зв'язком, підкреслив Леонід Ошеров. Причому в цей центр буде надходити не тільки інформація від телеком-операторів. Він буде відслідковувати системи зв'язку підприємств, мережі яких охоплюють всю країну. Наприклад, у залізничників і нафтовиків.

За його словами, в роботі НЦОТУМТ будуть задіяні всі великі телеком-оператори мобільного та фіксованого зв'язку. Це «Київстар», Vodafone Україна, lifecell, «Укртелеком», Vega, «Датагруп» та інші.

У lifecell розповіли, що створення НЦОТУМТ було передбачено законом України «Про телекомунікації» ще в 2004 році. Таким чином КМУ лише призводить нормативні акти у відповідність з законом і потребами держави. У компанії відзначили, що центр управління оператора телекомунікацій ТОВ «Лайфселл» готовий для взаємодії з НЦОТУМТ.

Краще пізно, ніж ніколи

У червні 2004 року уряд прийняв відповідну постанову №812 про створення НЦОТУМТ. Тобто за десять років до того, як РФ окупувала Крим і вторглася в Донбас.

У документі визначено, що надзвичайним вважається режим оперативно-технічного управління телеком-мережами в умовах надзвичайних ситуацій.

До них належать порушення функціонування телекомунікаційних мереж в результаті впливу факторів техногенного, природного, соціально-політичного або воєнного характеру. А також інших, які призвели або можуть призвести до виходу з ладу значної частини ресурсів, засобів телекомунікацій, перевантаження телекомунікаційних мереж, втрати енергопостачання і т. д.

Люди в останню чергу

У разі надзвичайної ситуації, надзвичайного або воєнного стану пріоритет у наданні зв'язку визначений наступним чином:

 • Державна система урядового зв'язку, національної системи конфіденційного зв'язку, спеціальні споживачі, система оперативно-технічного управління.
 • Органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
 • Медичні заклади, пожежні частини, організації, що надають інформацію про виникнення стихійних явищ (землетруси, повені, урагани тощо), дошкільні виховні і навчальні заклади, заклади науки і культури.
 • Дипломатичні представництва і консульські установи іноземних держав.
 • Підприємства, установи, організації та громадяни.
 • До спеціальних користувачів системи оперативно-технічного управління телеком-мережами увійшли:

  • Підрозділи Міністерства оборони.
  • Служба безпеки України.
  • Служба зовнішньої розвідки.
  • Державна служба надзвичайних ситуацій.
  • Міністерство внутрішніх справ.
  • Національна поліція.
  • Адміністрація Держприкордонслужби.
  • Адміністрація Держспецтрансслужби.
  • Інші центральні органи виконавчої влади, керівні військовими формуваннями.
  • Підрозділ Держспецзв'язку.