Уряд утворив Держслужбу захисту критичної інфраструктури

Уряд утворив Держслужбу захисту критичної інфраструктури

Кабінет міністрів постановив утворити Державну службу захисту критичної інфраструктури та забезпечення національної системи стійкості України (ДЗКІ). Нова держслужба буде не тільки формувати політику в сфері захисту інфраструктури, але й реалізовувати її на практиці. Координувати роботу ДЗКІ буде міністр Кабінету міністрів (зараз ним є Олег Немчінов).

Про це  стало відомо з опублікованої на Урядовому порталі постанови №787 “Про утворення Державної служби захисту критичної інфраструктури та забезпечення національної системи стійкості України”, прийнятої на засіданні Кабміну під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля 12 липня 2022 року.

 

«1. Утворити Державну службу захисту критичної інфраструктури та забезпечення національної системи стійкості України як центральний орган виконавчої влади із спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері захисту критичної інфраструктури та забезпечення національної системи стійкості.

2. Затвердити Положення про Державну службу захисту критичної інфраструктури та забезпечення національної системи стійкості України, що додається», – йдеться у постанові. 

Згідно положення, Державна служба захисту критичної інфраструктури та забезпечення національної системи стійкості України (ДЗКІ) є уповноваженим органом у сфері захисту критичної інфраструктури України.

ДЗКІ відповідно до покладених на неї завдань буде займатися, зокрема, таким:

 • узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції;

 • координує діяльність міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади (військово-цивільних адміністрацій – у разі утворення) у сфері захисту критичної інфраструктури;

 • формує та веде Реєстр об’єктів критичної інфраструктури;

 • організовує проведення оцінки захищеності об’єктів критичної інфраструктури, внесених до Реєстру, аналізує та оцінює загальний стан їх захищеності;

 • проводить оцінку загроз критичній інфраструктурі на національному рівні;

 • готує щорічну оцінку ризиків і загроз критичній інфраструктурі національного рівня;

 • попереджує кризові ситуації, що порушують безпеку критичної інфраструктури;

 • створює, впроваджує, розвиває та забезпечує функціонування національної системи захисту критичної інфраструктури;

 • розробляє нормативно-технічну базу з питань забезпечення безпеки об’єктів критичної інфраструктури;

 • розробляє та реалізує державні цільові програми із захисту критичної інфраструктури;

 • забезпечує підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації, тренування працівників національної системи захисту критичної інфраструктури;

 • забезпечує взаємодію національної системи захисту критичної інфраструктури з відповідними міжнародними системами, насамперед європейськими та євроатлантичними.

 • ДЗКІ в межах повноважень видає накази. Ці документи є регуляторними актами, вони розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог закону “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”. Нормативно-правові акти ДЗКІ підлягають державній реєстрації.

  В положенні прописано, що накази ДЗКІ є обов’язковими для виконання ЦОВВ, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами.

  Щодо керівництва: ДЗКІ очолює голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабміном відповідно до законодавства про державну службу. Голова має двох заступників, у тому числі одного першого, які теж призначаються на посаду та звільняються з неї урядом.

  Структура апарату ДЗКІ затверджується Головою. Штатний розпис апарату та кошторис затверджуються ним же за погодженням із Мінфіном. 

  ДЗКІ є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.

  В урядовій постанові, якою затверджене положення про новий ЦОВВ, сказано, що Фонду державного майна слід внести пропозиції щодо розміщення Держслужби захисту критичної інфраструктури, а Міністерству фінансів у двомісячний строк подати пропозиції щодо внесення законодавчих змін до державного бюджету, щоб профінансувати діяльність установи.

  «Ця постанова набирає чинності одночасно із законом, яким внесено зміни до Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік” щодо фінансування Державної служби захисту критичної інфраструктури та забезпечення національної системи стійкості України», – сказано в постанові Кабміну. 

  Источник