Українці будуть отримувати дві пенсії, але заплатити прийдеться більше

Пенсійна реформа по-новому.

В Україні вже близько 15 років обговорюють запуск накопичувальних пенсій. Простіше кажучи, пропонують платити внески не тільки на виплати нинішнім пенсіонерам, а й частину зарплати відкладати на персональний рахунок, якими можна скористатися при досягненні певного віку, інформує Ukr.Media.

Чинний Кабмін взяв на себе зобов'язання запустити накопичувальні пенсії, однак остаточного рішення так і не прийняв. Тепер же нова влада заявляє: другий рівень системи запустять, питання тільки в часі.

Чому пенсійна реформа в Україні залишилась недоробленою і яких нововведень варто очікувати.

Пенсійну реформу в Україні до кінця так і не доробили. Згідно із законом, наступний крок — запуск накопичувальних виплат — не прийняли. Не зважилися. Хоча в документах прописали зобов'язання уряду розробити відповідні зміни. На ділі ж скептиків накопичувального рівня в Кабміні виявилося більше.

Крім того, поспішати із запуском другого рівня не рекомендували й в МВФ. В результаті досі в країні працює тільки перший рівень пенсійної системи — солідарний.

Довідка :

  • Накопичувальний (другий) рівень пенсійної системи — обов'язкові платежі із зарплат на свій особистий рахунок, з якого кошти можна буде отримати при досягненні певного віку або при певних обставинах.
  • Солідарний (перший) рівень пенсійної системи — базова пенсія: всі працівники сплачують внески в єдиний «котел», гроші з якого відразу ж віддають пенсіонерам.

За старою моделлю додатковий податок і право на другу пенсію отримають українці не старше 35 років. При цьому внесок повинен становити близько 7%.

Для прикладу, яким би був розмір другої пенсії кранівника зі стажем 35 років, який заробляв 15 тис. грн. Згідно з розрахунками Нацкомісії з цінних паперів, при додатковому внеску в 7%, розмір другої пенсії повинен скласти 10,2%.

Таким чином, основна пенсія (якщо виходити у цьому році) була б на рівні 3,7 тис. грн, а «друга» — 1,5 тис. грн. Тобто в сумі пенсіонер, якби запропоновані правила повноцінно діяли, отримував би 5,2 тис. грн. Варто також враховувати, що якщо економіка України буде активно розвиватися, то приватні пенсійні фонди зможуть примножити заощадження більш значно. Тоді замість 1,5 тис. можна буде отримувати, наприклад, 2 тис. грн. Крім того, згідно з законопроектом, при виході на заслужений відпочинок можна буде отримувати разову виплату.

Накопичувальні пенсії повинні доповнити чинну солідарну систему, і в результаті це нібито дозволить значно збільшити доходи українців в старості. Однак тут є кілька важливих «але». У солідарній системі гроші не повинні «працювати». Їх збирають і відразу ж роздають. А ось у накопичувальній є багато ризиків: зібрані кошти може «з'їсти» інфляція, вони можуть знецінитися внаслідок чергової кризи, за обслуговування інвестиційних компаній і фондів також доведеться платити.

В програмі Зеленського чітко позначений запуск накопичувальних пенсій. Мовляв, питання це вже вирішене. І справа тільки за часом. Варто також відзначити, що чинний міністр соціальної політики Андрій Рева — категорично не підтримує запуск накопичувальних пенсій, попри те, що, наприклад, віце-прем'єр Павло Розенко кілька разів обіцяв запустити другий рівень.