Право першочергового вступу: майбутнім вчителям і лікарям допоможуть поступити на бюджет

Єдина умова — відпрацювання в селі або селищі міського типу не менше 3 років.

В цьому році вступники, які хочуть працювати в сільській місцевості, вперше зможуть скористатися правом першочергового зарахування на бюджет. Воно поширюється на майбутніх лікарів і вчителів, які оберуть навчання на спеціальностях галузей знань 01 "Освіта/Педагогіка" і 22 "охорона Здоров'я". Щоб роз'яснити, як повинен відбуватися конкурс з відбору вступників, МОН підготувало відповідні методичні рекомендації, інформує Ukr.Media.

У міністерстві повідомили, що право першочергового вступу отримають ті, хто попередньо пройде конкурс та укладе угоду на відпрацювання в селі або селищі міського типу не менше 3 років. Дана робота проводиться на регіональному рівні: конкурс організовують облдержадміністрації на основі прогнозу місцевих рад щодо потреби фахівців з вищою медичною або педагогічною освітою.

МОН закликало ОДА активніше використовувати цю можливість та інформувати про неї вступників, адже конкурси повинні бути оголошені до 1 березня, а до 30 квітня — вже мають бути відомі їх результати.

ОДА самі визначають порядок та умови конкурсів. Це, зокрема, стосується вимог до конкурсантів та переліку документів. У той же час МОН радить одним з критеріїв визначити місце проживання учасника. Тоді перевагу зможуть отримати ті, хто живе в тому ж (найближчому) населеному пункті, що і майбутній роботодавець.

Окремо у міністерстві відзначили кілька обов'язкових умов конкурсу. Так, спеціальність, строк і освітній рівень, які планує вибрати конкурсант, повинні збігатися з певною потребою у фахівцях. Учасники повинні бути попередньо ознайомлені зі своїми обов'язками щодо навчання та відпрацювання. При цьому місцеві ради, які дають замовлення, зобов'язані прийняти рішення про забезпечення майбутніх працівників безоплатним житлом на термін не менш ніж 3 роки.

Переможці конкурсів отримають право на першочергове зарахування. Їх конкурсний бал буде множитися на першочерговий коефіцієнт (1,05). Для вступників на бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного спрямування) в умовах прийому додатково передбачена спеціальна квота, під яку буде надано частину бюджетних місць.

Після закінчення навчання випускник повинен буде протягом місяця прибути до місця відпрацювання, укласти трудовий договір і почати роботу. Якщо ж випускник відмовиться виконувати умови угоди, йому потрібно буде відшкодувати кошти, витрачені закладом на його підготовку.