НСАУ ініціювала кримінальні провадження та судові позови проти посадових осіб Мінрегіону, Нацполіції та голови СБУ

НСАУ ініціювала кримінальні провадження та судові позови проти посадових осіб Мінрегіону, Нацполіції та голови СБУ

Національна спілка архітекторів України (НСАУ) своїми діями ініціювала досудове кримінальне провадження проти директора державного підприємства (ДП “Дія” Дмитра Петрущенка, заступниці міністра Мінрегіону Наталії Козловської та директора Директорату просторового планування територій та архітектури Мінрегіону Євгена Плащенка, які намагаються протиправно позбавити НСАУ делегованих їй повноважень щодо проведення професійної атестації архітекторів. Також НСАУ подала заяву на ім’я генпрокурора Андрія Костіна про порушення кримінального провадження проти слідчих і прокурорів, які відкрили замовне кримінальне провадження проти НСАУ. Крім того, Державне бюро розслідувань (ДБР) здійснює досудове розслідування стосовно слідчого Головного слідчого управління (ГСУ) Нацполіції, який надав судді неправдиві відомості, щоб отримати дозвіл на обшуки в НСУ. Більш за те, зареєстровано судову справу за позовом до голови СБУ Василя Малюка, який не хочу притягати до відповідальності своїх підлеглих, які приймали участь в обшуках в НСАУ. Архітектурна спільнота закликає Президента Володимира Зеленського ветувати законопроєкт №5655 голови партії “Слуга народу” Олени Шуляк, припинити тиск на НСАУ та розпочати спільну роботу над створенням Містобудівного кодексу.

Про це стало відомо з пресконференції НСАУ, яка відбулась 13 лютого.

 

Правозахисник НСАУ Ігор Гець повідомив, що через порушення проти президента НСАУ Олександра Чижевського та інших посадових осіб Спілки, а також два обшуки, що відбулись в центральному офісі НСАУ ДАТА ДАТА, архітектурна спільнота була вимушена вчинити зустрічні правові дії, наслідками яких є:

 • на ім’я генпрокурора Андрія Костіна подано заяву про порушення кримінального провадження за ознаками вчинення слідчим і прокурором злочину, передбаченого ст. 372 Кримінального кодексу України “Притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності”, що карається законом;

 • ДБР здійснює досудове розслідування кримінального провадження, порушене за ознаками вчинення слідчим ГСУ Національної поліції злочину, передбаченого ст.367 Кримінального кодексу України “Службова недбалість”, в частині надання слідчому судді неправдивих відомостей, внаслідок чого відбувся обшук, що спричинив настання тяжких наслідків, у вигляді дезорганізації роботи НСАУ;

 • відбувається досудове розслідування кримінального провадження, порушеного на підставі обґрунтованих та документально підтверджених фактів вчинення директором ДП “Дія” Дмитром Петрущенком, заступницею міністра Мінрегіону Наталею Козловською (9 грудня минулого року була переведена на посаду заступниці міністра розвитку громад, територій та інфраструктури, але її досі немає на офіційному сайті міністерства, — ) та директором Директорату просторового планування територій та архітектури Мінрегіону Євгеном Плащенком, який полягає у намаганні протиправно позбавити НСАУ делегованих їй повноважень щодо проведення професійної атестації архітекторів;

 • зареєстровано судову справу за позовом до голови СБУ Васидя Малюка, який відмовився притягнути до відповідальності своїх підлеглих за їх в обшуках, здійснених в межах кримінального провадження, яке не належать до підслідності СБУ, і внаслідок чого відбулася дезорганізація роботи НСАУ.

 • Президент НСАУ Олександр Чижевський наголосив, що на НСАУ, яка має 86-річну історію і членами якої є понад 5600 осіб, чиниться шалений тиск.

  “На мене і двох моїх колег відкриті кримінальні справи. Вочевидь, це є помста за активну позицію професійної архітектурної спільноти щодо скандального закону №5655, який лобіюється на користь забудовного бізнесу керівництвом профільного комітету Верховної Ради та Мінрегіону. Проти цього закону ми боремось майже два роки. Мені і моїм колегам інкримінується незаконне втручання в Єдину державну електронну систему у сфері будівництва (ЄДЕССБ) за відсутності у спілки відповідних повноважень. Але це не відповідає дійсності. НСАУ ніхто у законний спосіб не позбавляв делегованих повноважень щодо професійної атестації архітекторів, що підтверджується інформацією, яка міститься у ЄДЕССБ”, – наголосив президент НСАУ.

  Він пояснив, що в липні-серпні 2022 року відбулась звичайна атестація архітекторів, яку НСАУ здійснює з 2009 року. “Після перерви, викликаної початком широкомасштабної агресії РФ, відновила роботу Атестаційна архітектурно-будівельна комісія. Всі рішення нею, як завжди, приймалися виважено і колегіально. Стосовно сертифікатів кримських архітекторів, Це сертифікати тих архітекторів, які в в 2014-му вітали захоплення Криму росією, вступили в російський архітектурний союз, оформляли російські сертифікати в “южном федеральном округе”. Це архітектурні колаборанти і ми влітку 2022 року вважали своїм обов’язком анулювати їх сертифікати. Що ми і зробили рішенням Атестаційної архітектурно-будівельної комісії”, – повідомив Олександр Чижевський.

  Президент НСАУ підкреслив, що скріншоти, які СБУ демонструє в якості нібито “беззаперечних доказів”, вилучено з його особистого мобільного телефону: “Це приклади розв’язання виниклих непорозумінь або особистих проблем здобувачів чи власників сертифікатів. За час користування цим телефоном через сертифікацію пройшли майже 1500 осіб, а в трьох випадках мені довелось долучитись до розв’язання чиїхось конкретних проблем”.

  Олександр Чижевський повідомив, що зараз зусиллями СБУ за підтримки органів прокуратури та з використанням Нацполіції, НСАУ протиправно позбавлено можливості здійснювати її законну діяльність з професійної атестації архітекторів.

  “Склалась трагічна для багатьох архітекторів ситуація, коли вони не можуть викласти свої проєкти в ЄДЕССБ, а, значить, не можуть завершити роботу, отримати оплату для себе і своїх колег. Ситуація нестерпна. Я і вся архітектурна спільнота розцінюємо протиправні дії СБУ, прокуратури та Нацполіції, як тиск та свідоме знищення професії архітектора, що є за межею моралі та здорового глузду в європейській державі під час війни”, – заявив президента НСАУ.

  Детальніше: Президент НСАУ Чижевський: безпідставні звинувачення з боку СБУ є знищенням професії архітектора

  Адвокат НСАУ Ярослав Яценко наголосив: протиправно привласнивши функції суду, слідчий та прокурор встановили факт, що нібито має юридичне значення, про відсутність з травня 2022 року у НСАУ делегованих повноважень щодо проведення професійної атестації архітекторів.

  “Це твердження не відповідає дійсності та суперечить закону, оскільки, відповідно до відомостей ЄДЕССБ, НСАУ беззаперечно має до цього часу такі делеговані повноваження. Згідно із законом, відомості у ЄДЕССБ є достовірними і мають беззаперечно використовуватися державними органами у своїй діяльності”, – наголосив адвокат.

  Він впевнений, що, базуючись на протиправному факті, слідчий та прокурор склали підозри президенту НСАУ та її відповідним співробітникам, інкримінуючи їм несанкціоноване втручання в ЄДЕССБ, вчинене за попередньою змовою групою осіб (ч. 2. ст. 361 ККУ), що є надуманою та необгрунтованою дією.

  “Насправді ж, НСАУ, відповідно до своїх делегованих повноважень та на виконання вимог закону, провела професійну атестацію 25 архітекторів, внесла до ЄДЕССБ відповідні відомості, та видалила із цієї електронної системи інформацію про тих кримських архітекторів, кваліфікаційні сертифікати яких втратили чинність, виходячи із норм закону, та у зв’язку із набуттям ними членства в Союзі архітекторів росії”, – сказав Ярослав Яценко.

  На його переконання, такі дії ГСУ Нацполіції та СБУ мають ознаки умисного тиску на НСАУ та її керівництво, та цілеспрямоване їх переслідування.

  Детальніше: Президент НСАУ Чижевський: про брехню міністра цифрової трансформації Федорова та начальника Департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка

  Заступниця президента ГСАУ Анна Кирій наголосила, що лідерка партії “Слуга народу” Олена Шуляк хоче знищити НСАУ через послідовну та принципову позицію архітектурної спільноти щодо законопроєкту №5655, який Шуляк протягнула в другому читанні 13 грудня 2022 року – виключно за підтримки нардепів від “ОПЗЖ в сесійній залі та в профільному комітеті.

  “Петиція про ветування закону набрала необхідні 25 тис. голосів ще в день голосування. Ще за пару днів  – рекордні 42 090 голосів. Суспільство висловилось однозначно проти. Асоціація міст України виступає проти №5655, більш ніж 1000 депутатів місцевих рад проголосували за звернення до Президента [Володимира Зеленського] про накладання вето. Законопроєкт №5655 у Президента на столі. Станом на сьогодні рішення немає. Підпису під законом немає, вето немає, відповіді на петицію немає”, – сказала Анна Кирій.

  Источник