На обід – з $3 тисячами. Скільки отримують єврочиновники в Брюсселі і в Україні

Після того як у Мортена Енберга, шефа офісу Ради Європи та екс-бойфренда нардепа Світлани Заліщук, минулого тижня вкрали $3400 у київському ресторані, спливло питання – скільки отримують європейські чиновники в Україні, якщо в них під час обіду на кишені сума, яку середній українець заробляє за рік?

Після того як у Мортена Енберга, шефа офісу Ради Європи та екс-бойфренда нардепа Світлани Заліщук, минулого тижня вкрали $3400 у київському ресторані, спливло питання – скільки отримують європейські чиновники в Україні, якщо в них під час обіду на кишені сума, яку середній українець заробляє за рік?

Ми вирішили дізнатися, які зарплати у євробюрократів і як можна потрапити в їх ряди, інформує Ukr.Media.

Банкети і економія на чищення килимів

Енберг, в минулому заступник посла Швеції в Україні, взагалі-то людина не бідна. Як випливає з офіційних джерел, в 2015-му його дохід склав 816 992 шведських крон (приблизно 2,4 мільйона гривень).

Коли у Заліщук, два роки тому, виявили київську квартиру за 13 мільйонів грн на 200 квадратів, вона заявила, що житлоплощу вони купили разом з цивільним чоловіком, Енбергом, який тоді якраз очолив офіс Ради Європи в Україні.

Мортен Енберг, голова офісу Ради Європи в Україні.

Рада Європи – європейська організація зі штаб-квартирою в Страсбурзі, куди входять Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) та ЄСПЛ-Європейський суд з прав людини).

Навколо організації на цьому тижні прогримів скандал: українська делегація відмовилася йти на щорічний великий прийом до генерального секретаря Ради Європи Ягланд і повернула запрошення.

Мовляв, недобре проводити такі прийоми в ситуації, коли Рада Європи економить на папері "з-за шантажу РФ", а Україна добровільно покрила нестачу бюджету європейській структурі на 400 тисяч євро. І взагалі, українці вимагали сказати, скільки коштує банкет.

У Ягланда питання проігнорували, а сума в 400 тисяч євро – це сльози порівняно з щорічним бюджетом Рада Європи – приблизно в 400 мільйонів євро.

З тих пір, як чотири роки тому, після анексії Криму, російську делегацію позбавили повноважень в ПАРЄ, Росія перестала сплачувати членські внески. За цей час сума недоплати досягла 18 мільйонів євро, і в СЕ заявили, що змушені економити на папері, перекладачах і навіть чищення брудних килимів.

У секретаря – 2,5 тисячі євро, у керівника – 7-8 тисяч євро.

Що стосується Євросоюзу, то все в його структурах працює близько 55 тисяч чиновників. На утримання бюрократичної машини, за різними даними, йде 3-6% всього бюджету ЄС (сам бюджет становить 126 млрд євро в рік).

Система нарахування зарплат у працівників евроорганізацій приблизно однакова. Крім ставки їм нараховують різні надбавки (наприклад, за непрацюючого чоловіка і дітей).

"В середньому у рядового клерка (секретаря або помічника) набігає 2,5 тисячі євро чистими, це мінімальна зарплата", – розповів чиновник Єврокомісії, який працює в українському офісі.

Зарплата залежить не так від посади, як від категорії. В євроструктурах є чітка градація: у асистентів, наприклад, є 11 категорій, у адміністраторів – 16.

Чим вище категорія, тим більше ставка.

"На п'ятій категорії зарплата – вже близько 4 тисяч євро. У керівників середньої ланки – 7-8 тисяч євро", – говорить джерело.

Але і влаштуватися на вищі щаблі важче. Від претендентів на сьому категорію адміністратора, приміром, вимагають десять років професійного досвіду на керівній посаді у своїй країні.

Глава Євроради отримує 25 тисяч євро на місяць

Найвищі категорії займають люди, які все життя працювали в євроструктурах або займали високі пости у своїй державі. Їх відбирають за конкурсом всередині організацій, і вони отримують приблизно 15-18 тисяч євро.

Дональд Туск, голова Європейської ради і в минулому польський прем'єр, отримує 300 тисяч євро на рік (25 тисяч євро на місяць). Стільки ж, до речі, за словами прес-секретаря Єврокомісії Антоніо Гравили, заробляє ЄС канцлер Ангела Меркель. У президента європейського Центрального банку Маріо Драгі ставка вище – 374 тисячі євро (31 тис. євро в місяць).

Дональд Туск, голова Європейської ради і колишній прем'єр Польші, заробляє 25 тисяч євро в місяць.

"У комісарів Єврокомісії зарплата 255 тисяч євро (21 тисяча в місяць). Всього їх 28 чоловік, кожен комісар відповідає за певну галузь діяльності Євросоюзу", – говорить наше джерело.

Зарплата також залежить від країни, в якій служить єврочиновник. Чим дорожче життя, тим вище поправочний коефіцієнт.

"Але в цілому різниця не така вже велика – пару сотень євро. А витрати в Брюсселі, природно, набагато вище, ніж у Варшаві чи Києві. Тому частина людей вважає за краще влаштовуватися в бідніших країнах, типу України, дорости до певної категорії з більш пристойною зарплатою і потім вже перевестися кудись на Захід", – зізнається джерело в Єврокомісії.

Щороку чиновники ЄС в Україні отримують крім відпускних гроші на поїздку в свою країну – причому платять і за дітей, і за непрацюючого чоловіка.

"Ця сума залежить від відстані до країни, громадянином якої є чиновник, і обчислюється по Google maps. З Києва це 600 євро на людину", – розповідає службовець Єврокомісії.

У відпустку єврочиновники йдуть на 24 дні, беруть його цілком або розбивають по частинах.

У країнах Євросоюзу вже давно спостерігачі критикують щедрі зарплати єврочиновників. Мовляв, вони отримують більше, ніж деякі керівники країн "Великої сімки".

Наприклад, ЗМІ підрахували, що кожен з п'яти чиновників Європейського союзу заробляє більше британського прем'єр-міністра Британії Терези Мей (у неї близько 140 тисяч фунтів на рік, або 160 тисяч євро – приблизно 13 тисяч євро на місяць).

Інші керівники держав Європи заробляють і того менше. У президента Фінляндії Саулі Ниинисте, наприклад, 125 тисяч євро в рік (близько 10 тисяч євро на місяць).

Замороження зарплат і конкурс до 200 осіб на місце

Ще один цікавий момент – пільгове оподаткування єврочиновників. В середньому, за інформацією члена бюджетної комісії Європейського парламенту Інге Гряссле, вони платять 25% податків із зарплати. І це майже вдвічі менше, ніж, наприклад, у Скандинавії.

"Хоча премій нам не виписують. Бувають корпоративи, святкування Нового року. Але все по-скромному. У Європі витрати високі, а ті, хто служить в інших країнах, часто ще мають подружжя, які не можуть знайти роботу", – говорить співробітник євроструктури.

За його словами, індексацію зарплат три роки тому заморозили.

"Ввели положення, за яким заробітна плата не збільшується, якщо валовий внутрішній продукт в ЄС скорочується більш ніж на 3%. Іншими словами, якщо з економікою погано, то і зарплати не ростуть. З-за кризи скоротили 5% службовців", – говорить чиновник.

Також стали менше набирати нових людей, а влаштуватися в євроструктури стало ще складніше.

"Потрапити сюди на роботу з боку, людині, у якої немає ніяких знайомств в системі, практично нереально. Щонайменше потрібно пройти безкоштовне стажування і обрости зв'язками. На початковому етапі на місце претендує від 200 і більше чоловік з усієї Європи. Конкурс складається з декількох етапів — спочатку розглядають вашу заявку. Якщо потрапляєте в "півфінал", проходьте тригодинний комп'ютерний тест, в якому перевіряється знання мови (причому бажано вільно володіти двома-трьома мовами), спеціальності, самої структури, логічне мислення. Є навіть питання на математичні навички. Хто успішно пройшов тест, летить на співбесіду у Брюссель, на якій зазвичай присутні чотири-п'ять осіб (крім представника відділу по роботі з персоналом, це люди з різних департаментів організації). Там і лідерські навички перевіряють, і стресостійкість, і кмітливість. Даються кейси з реального життя – як претендент надійде в тім чи іншому випадку. Розмова, природно, іноземною мовою. Процедура відбору може розтягнутися на кілька місяців", – розповідає нам співробітник Єврокомісії.

Службовець київського офісу Ради Європи розповів нам, що в цілому задоволений роботою, але є і свої мінуси.

"Зарплата хороша, також в резюме добре виглядає робота в такій престижній організації. Але чи надовго я тут затримаюся. Тут добре починати кар'єру молоді, яка цікавиться дипломатією, європейським правом, правами людини. Але рости тут дуже складно. Тому найбільш амбітні люди воліють, попрацювавши в євроструктурі і йти в приватний бізнес", – говорить чиновник.

У всіх європейських інституцій є єдиний "відділ кадрів" – агентство European Personnel Selection Office, на сайті якого публікують оголошення про конкурси.

Частина потрапляє в резервний лист, звідки в першу чергу відбирають претендентів на нові вакансії. Легше влаштуватися на бажану структуру на тимчасову посаду, а потім за конкурсом – на постійну.

Скоро, втім, працевлаштування в структурах ЄС може стати не таким привабливим.

"Нас вже попередили, що може бути серйозне урізання. З-за Brexit загальноєвропейський бюджет недорахується 10-12 млрд євро. Бюджетну дірку хочуть перекрити підвищенням внесків країн-учасниць, з чим, наприклад, незгодні Австрія і Нідерланди. Бюджетний криза – один з факторів, який може похитнути єдність Євросоюзу", – говорить нам співробітник Єврокомісії.