Можна лише здогадуватися про кінцеву мету цієї багатоходівки, але в тому, що вступ Коломойського в "УКРОП" — лише перший крок серйозного плану, сумніватися не доводиться.
Впливовий український олігарх і екс-голова Дніпропетровської обласної держадміністрації Ігор Коломойський вирішив офіційно повернутися в українську політику, передає Ukr.Media.
На з'їзді партії "УКРОП", який пройшов 25 листопада у Києві, його висунули на посаду голови комісії партійного контролю, яка буде стежити за дисципліною і всім, що відбувається в політсилі. Після відходу з поста глави ОДА це перше офіційне нагадування Коломойського про себе у великій українській політиці. Для чого олігарху знадобився такий крок?
Розкол в УКРОПі
На одинадцятому партійному з'їзді партії "УКРОП" ("Українське об'єднання патріотів"), який відбувся 25 листопада, впливовий український бізнесмен і екс-голова Дніпропетровської обласної держадміністрації (ОДА) Ігор Коломойський отримав свою першу офіційну посаду в партії. Раніше Коломойський курирував її швидше кулуарно, будучи "сірим кардиналом" і основним спонсором політичної сили. На з'їзді в Києві Коломойського висунули на посаду керівника комісії партійного контролю (КПК). На офіційному сайті партії повідомляється, що голосування було майже одноголосним, це рішення підтримали 419 делегатів, утримався лише один чоловік. Крім того, бізнесмен і політик також вступив у саму партію, він тепер перебуває на партійному обліку в одному з районних організацій Києва.
Член політради партії, голова Волинської облради, а також близький соратник Коломойського Ігор Палиця на з'їзді заявив, що партія "УКРОП" з приходом Коломойського "максимально посилиться, тому що він дійсно лідер цієї партії". Сам Коломойський не був на з'їзді, він передав своє бажання очолити КПК письмово, що, втім, не завадило йому отримати настільки вагому посаду в партії, від якої до недавнього часу він дещо дистанціювався.
Згідно з інформацією, опублікованою на офіційному сайті Кропу, комісія, яку очолив Коломойський, розглядає внутрішньопартійні суперечки, приймає рішення про усунення порушень, скасовує рішення керівництва партії, одним словом, повністю контролює всі процеси, що відбуваються в партії. Як відомо, в самому "УКРОПі" останнім часом конфліктів і суперечок було предостатньо, особливо всередині так званої "дніпровської команди", яка включає також Геннадія Корбана і Бориса Філатова. Останні навіть провели свій, неофіційний, з'їзд партії. На зібранні, яке відбулося 18 листопада в Дніпрі, давній бізнес-партнер Коломойського Геннадій Корбан, у якого зараз досить прохолодні відносини з олігархом, емоційно виступив із закликом очистити лави партії.
"Владу в партії захопили пристосуванці і конформісти, інтригани і лицеміри, не розуміють і не розділяють ідеалів "УКРОПу". Негідники, які не розуміють, що вони не зможуть розділити дніпровську команду. Сьогодні ті, хто там, у київському офісі, намагаються перетворити партію на машину з обслуговування корпоративних інтересів. А нинішнє керівництво партії повністю завалило оргроботу", — заявив Корбан.
Після цього з'їзду цілком очікувано заговорили про те, що протистояння в партії між людьми Коломойського, зокрема Ігорем Палицею і Корбаном з Філатовим, триває. Сам дніпровський мер Борис Філатов визнає, що стосунки з Коломойським в нього зіпсувалися після гучного судового процесу над Корбаном, для звільнення якого, на думку Філатова, Коломойський зробив недостатньо. "До пори До часу не можу говорити зайвого, але у мене було багато питань, чому на той момент партійне керівництво повело себе саме таким чином, а не інакше. Чому так обійшлися з людиною, яка стояла біля витоків створення партії і поклала на неї здоров'я, душу, енергію. Чому замість того, щоб зробити з нього в'язня совісті, просто викинули з партії?" — раніше висловлювався Філатов. Обурювався він з приводу відсторонення Корбана від посади голови політради партії, яке відбулося після арешту бізнесмена.
Сам Корбан заявив, що він не давав на це згоди. Тоді тимчасовим головою політради було затверджено керівник секретаріату "УКРОП", депутат Київської облради Денис Борисенко. Після главою політради був обраний народний депутат Тарас Батенко. Тим не менш конфлікти не вщухли, а Корбан і Філатов подумували про вихід з партії. Про останнє, до речі, минулого тижня телеканал 1+1 випустив сюжет, в якому нардеп Віталій Купрій звинуватив Філатова, що той покриває можливого керівника розгону Євромайдану в Дніпрі, чоловіка своїй заступниці екс-регіоналки Світлани Єпіфанцевої.
Взяв все в свої руки
Після таких подій стає зрозуміло, чому Коломойському довелося самому вступати в партію і наводити порядок в рядах своєї політичної сили. І, враховуючи, що з'їзд 25 листопада пройшов без скандалів, а Корбан з Філатовим увійшли в нову політраду партії, можна зробити висновок, що подібні проблеми важковаговик української політики Ігор Коломойський вирішує легко і швидко.
За словами члена політради партії Дмитра Симанского, останнє, що зараз будуть робити в "УКРОПі", — це з'ясовувати стосунки. "Не треба слухати чутки, я пропоную дивитися на реальну картину і, в першу чергу, на офіційні документи. Геннадій Корбан став членом президії політради, які ще потрібні аргументи, щоб показати, що настрій – робочий, що завдання – серйозні? А перед серйозними завданнями останнє, що може бути, — це з'ясування відносин", — розповів Симанський.
У самому "УКРОПі" рішення екс-губернатора сприйняли більш ніж позитивно, навіть можна сказати з радістю і натхненням. "Коломойський просто легалізував свою роль у "УКРОПі", адже він був спочатку одним із засновників партії. Це однозначно позитивний і відповідальний крок, за всіма правилами європейської публічної політики. Щодо внутрішньопартійної ситуації я не бачу підстав говорити про розкол і не бачу непереборних проблем", — розповів позафракційний народний депутат, член політради "УКРОП" Андрій Денисенко.
Особистим вступом у партію Ігор Коломойський не просто продемонстрував, що він має намір навести порядок в партії, але і те, що він вирішив активніше включитися в політичне життя країни за допомогою "УКРОП". Довгий час Коломойський дистанціювався від своєї безпосередньої участі в якій-небудь партії. За час перебування на посаді голови Дніпропетровської ОДА він не створив жодного політичного проекту, а свій вплив у парламенті реалізовував за рахунок ряду позафракційних депутатів і депутатської групи "Відродження" свого бізнес-партнера Віталія Хомутинника. Ця група в різний час у потрібних президенту Порошенко голосуваннях розігрує свою "золоту акцію" і дає необхідну кількість голосів, як це було, наприклад, з голосуванням за генпрокурора Юрія Луценка.
Проте напередодні місцевих виборів в 2015 році інша група соратників Коломойського створила нову політичну силу, яка на цих виборах отримала непоганий результат. На відміну від всеїдних і не ідейних "бізнесменів" групи "Відродження" "УКРОП" зібрав "патріотів", яких об'єднують чіткі ідеологічні принципи і, що більш важливо, які продемонстрували здатність ефективно захищати ці принципи в 2014 році. За "УКРОП" голосує не просто традиційний патріотичний електорат, але й російськомовні проукраїнські виборці, які скептично сприймають "Свободу" і підтримують ідеологію російськомовного українського патріотизму, сучасної індустріальної модернізованої української державності. Зараз "УКРОП" має свої фракції в облрадах цілого ряду областей України, зокрема у Київській, Запорізькій, Миколаївській, Полтавській. Крім того, позиції "УКРОП" сильні й на Волині, де працює права рука олігарха Ігор Палиця, і, звичайно ж, на вотчині партії — у Дніпрі.
Більше "УКРОПу" в Раду
Що стосується парламенту, то там зараз вісім укроповцев — Тарас Батенко, брати Олександр і Віктор Шевченко, Андрій Денисенко, Валентин Дідич, Олександр Дубінін, Ірина Констанкевич і Віталій Купрій. Їх могло бути більше, але в серпні з партії вийшов позафракційний нардеп Володимир Парасюк. Формально для створення депутатської групи необхідно 19 осіб, отже існуючих нині у Раді депутатів-укроповцев недостатньо. А значить, якщо Коломойський буде зацікавлений у створенні фракції в парламенті для того, щоб впливати на рішення безпосередньо з допомогою своєї сили, йому буде необхідно об'єднуватися з іншими депутатами. Раніше звучали припущення, що Коломойський об'єднає своїх депутатів зі "Свободою" і "Народним контролем", проте в обох політичних силах такі переговори спростовували.
Створення парламентської фракції дасть Коломойському, у якого досі непрості стосунки з президентом Порошенко, додаткові політичні козирі. Крім того, це дасть олігарху можливість приймати участь в політичних торгах, вдаючись до допомоги не тільки "Відродження".
На думку політичного експерта Євгена Магди, такий крок Коломойського — це насамперед його реакція на те, що політична партія "УКРОП" останнім часом стала менш помітною. "Думаю, що Коломойський хоче продемонструвати власний вплив на цю політичну силу, але, як людина не дуже публічна, він воліє бути головою комісії партійного контролю. Хоча Коломойський і так досить сильно впливає на "УКРОП", і, чесно кажучи, мені не зовсім зрозуміло, для чого йому формалізувати цей вплив. Очевидно, він вирішив, що таким чином він зможе впливати на цю політичну силу більш активно", — розповідає експерт.
При цьому Магда сумнівається, що Коломойський буде розхитувати ситуацію в Україні під позачергові парламентські вибори, як це роблять багато інших політсил. На його думку, за нинішніх позиціях "УКРОП" дострокові вибори не будуть сприяти успіху партії, тому Коломойський повинен більше думати про побудову партійної структури, ніж про вибори у парламент.
Не говорять про дострокові вибори і в самій партії. "У нас є позиція, яку ми неодноразово озвучували: ми не будемо вимагати виборів заради виборів, ми не будемо штучно дестабілізувати ситуацію. Будуть вибори – ми будемо брати в них участь і перемагати. Не буде виборів — ми вміємо працювати у форматі поза парламенту, ми маємо сильну групу народних депутатів, які є членами партії "УКРОП", і я думаю, що їх можливості будуть тільки посилюватися", — розповів Дмитро Сіманський.
Політичний експерт Тарас Чорновіл вважає, що у Коломойського були більш прагматичні причини таким чином повернутися в партію. "Корбан в певний момент став приносити більше шкоди, ніж користі, його усунули. Інші особи взагалі довели до повного занепаду, і проект почав, з одного боку, приносити шкоду, з іншого — виявився вигідним вкладенням коштів, а гроші туди пішли досить великі. Що в такому випадку треба робити? Сам власник на певний період підприємство бере під свій прямий контроль, що і зробив Коломойський", — коментує Чорновіл. "Він розуміє, що певна політична сила у ВР (а вона представлена там, частина людей зайшла мажоритарниками, і це досить серйозна група) може мати важливу роль, якщо буде жорстке партійне керівництво. Також є можливість з їх допомогою впливати на інших народних депутатів. Тобто, навіть не маючи фракції, ця політична сила може приносити своєму лідерові досить хороші дивіденди", — резюмує політексперт.
Разом з тим більшість експертів погоджуються з тим, що формальним вступом Коломойського в партію значно посилюються її вага, вплив і перспективи в українській політиці. Одна справа — проголосувати на виборах або тим більше вступити в партію, яку очолює такий одіозний і неоднозначний персонаж, як Корбан, і зовсім інша — вступити в партію, на чолі якої стоїть сам непотоплюваний мільярдер, власник Привату, МАУ і "Плюсів" Ігор Коломойський. Олігарх вже не раз дивував не тільки українське суспільство, але і "колег по олігархічному цеху" своєю здатністю до несподіваних, добре прорахованих і ефективних дій, які, незважаючи на всі перешкоди та проблеми, дозволяли йому не лише втриматися на плаву, але й підсилювали його позиції. Чи означає вступ Коломойського те, що навесні наступного року в Україні відбудуться вибори? Ніяк не можуть домовитися про долю Привату і потрібні нові аргументи в переговорах? Збіднів український політикум настільки, що для відновлення капіталізації України і активів на її території Ігорю Валерійовичу доводиться самому засукати рукава і йти в політику? Або просто азартного гравця — і патріоту своєї країни — набридли всі ці нудні обличчя в українській політиці, яким грошей давати більше не хочеться, і він збирається показати, як потрібно займатися політикою і державою керувати? Можна лише здогадуватися про кінцеву мету цієї багатоходівки, але в тому, що вступ Коломойського в "УКРОП" — лише перший крок серйозного плану, сумніватися не доводиться.
Оставьте ответ