Понад 75 тисяч киян мають діагноз “цукровий діабет”. Лише у 2023 році це захворювання було вперше виявлено у понад 3000 киян.
Як розповіла директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург, це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормону, який регулює рівень глюкози у крові), або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Найбільш поширений цукровий діабет ІІ типу.
Головна небезпека захворювання в тому, що діабет може досить довго мати безсимптомний перебіг, коли хвороба прогресує і завдає шкоду організму людини.
Як і більшість інших хронічних захворювань, цукровий діабет, у разі раннього виявлення, піддається корекції. Ось чому так важливо періодично перевіряти рівень цукру крові, навіть якщо помітних ознак недуги немає”, – сказала Валентина Гінзбург.
Серед основних симптомів діабету лікарі виділяють: нічну спрагу, надмірне сечовиділення, постійне відчуття голоду, втоми, втрату ваги, погіршення зору.
Коли з’являються такі симптоми, отже, людина вже хвора не один місяць, а діабет встиг нашкодити організму“, – зауважила Валентина Гінзбург.
Щоб гарантовано виявити цукровий діабет вчасно, фахівці радять один-два рази на рік перевіряти рівень цукру крові. А тим, хто входить до груп ризику, – робити тест на глюкозотолерантність.
Найбільше ризикують захворіти на діабет ті, хто має це захворювання в сімейному анамнезі; люди з ожирінням (індекс маси тіла >30 кг/м2), або навіть зі збільшеним об’ємом талії; пацієнти з хронічним панкреатитом; хворі на атеросклероз та гіпертонічну хворобу; жінки, які народили дитину вагою 4,5 кг і більше або менше 2,5 кг; матері дітей з вадами розвитку; жінки, у яких в анамнезі викидень або народження мертвої дитини; жінки з гестаційним діабетом в анамнезі.
Ця недуга може спіткати будь-кого. Тож періодичні вимірювання рівня цукру крові, навіть якщо почуваєтеся добре, і неухильне дотримання всіх рекомендацій лікарів, коли діагноз уже поставлений, – найкраще за все убезпечать, якщо не від діабету, то від його тяжких наслідків“, – зазначила Валентина Гінзбург.
Серед ускладнень діабету – діабетична ретинопатія, що є причиною сліпоти, ниркова недостатність, проблеми серцево-судинної та судинно-мозкової систем (люди з діабетом мають вищий у 2-3 рази ризик розвитку інфаркту та інсульту). Також погіршення кровотоку та ураження нервових закінчень у кінцівках, що значно підвищує ризик виникнення виразок, їхнього інфікування та як наслідок – ампутації.
Валентина Гінзбург нагадала, що сьогодні швидко виміряти рівень цукру крові можна навіть у свого сімейного лікаря. Залежно від результату він надасть рекомендації або направить на дообстеження.
Лікування цієї хвороби передбачає регулярний прийом препаратів (з обов’язковим контролем глікованого гемоглобіну раз на три місяці та спостереженням у офтальмолога для мінімізації розвитку важкої діабетичної ретинопатії) та відповідний стиль життя. Адже навіть люди із занедбаним цукровим діабетом, що дотримуються дієти, практикують помірні фізичні навантаження, підтримують вагу в нормі та регулярно приймають призначені ліки, можуть вести звичайне активне життя.
Тож рекомендую у свій найближчий візит до сімейного лікаря щонайменше виміряти рівень цукру. І собі, і дитині, адже, на жаль, діабет не обирає за віковими ознаками. Дбайте про себе і один про одного та будьте здорові”, – закликала Валентина Гінзбург.
Оставьте ответ