Дбаємо про зір: як визначити ознаки глаукоми?

За різними даними, у світі близько ста мільйонів людей зараз мають глаукому. Двадцять мільйонів вже повністю втратили зір на обох очах. Глаукома — це одна з найпоширеніших хвороб очей у світі, яка поступово погіршує зір людини.

У етері Прямий FM, Сергій Риков, лікар-офтальмолог, доктор медичних наук, професор розповідає про причини її виникнення, симтоми та методи лікування.

Професор Риков зазначає, що глаукома є нейропатією, тобто пов’язана з головним мозком. До її розвидку призводить підвищення внутрішньоочного тиску, причому нормальний тиск ока повинен складати 19 міліметрів ртутного стовпа. Лікар наголошує, що важливо своєчасно вимірювати внутрішньоочний тиск, щоб виявити глаукому на ранніх стадіях. За його словами, згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоровʼя, після 40 років кожні три роки необхідно перевіряти тиск. Якщо глаукому виявити вчасно, людина може ще довго зберігати зір при консервативному лікуванні. Причому лікар зазначає — це захворювання може бути спадковим.

“Розумієте, чим сама страшна глаукома? Тим, що вона не болить. Добре, коли щось болить – зуб були, болить око, як сигнал. А тут вона не болить, і довго дуже тримається високий зір. Аж до третьої стадії. Через це дуже важливий момент – якщо у вас в сім’ї в когось є глаукома чи була глаукома, обов’язково треба перевіряти внутрішній тиск кожного року. Тобто глаукома. Це ще може бути спадкове захворювання, генетично обумовлене в більшості випадків”, – пояснює фахівець

Перевірити себе на один з симптомів глаукоми можна вдома: за шириною кута зору (тобто, периферійним зором). Риков зазначає, що нормальне поле зору становить приблизно 90 градусів горизонтально, 70 градусів зверху і 75-80 градусів знизу. В нормі людина може побачити рух кінцівок своїх рук, якщо вони розкинуті в сторони. А при глаукомі поле зору звужується, тобто рух пальців ви вже не побачите. Але у випадку гострого нападу глаукоми, симптоми відрізняються:

“Нечіткість зору, біль в скроні. Біль, неймовірний біль – це вже коли напад глаукоми є. Також може просто бути нудота. Ну от, всі симптоми такі гострі. Це розмитість зору, це круги перед оком, це нудота, це біль у скроні і також почервоніння ока. Якщо такі симптоми вас є – негайно з дачі влітку їдете по швидкій допомозі до чергового лікаря. Це можна відкапати – спеціальні краплі, якими можна від капати і по зменшити тиск. Але потрібно це зробити в перші дванадцять годин. Якщо запуститься оцей процес і буде запущений гострий напад глаукоми – далі буде запальний процес, заліпиться, скажем там, райдужка до передньої капсули кришталика і таке інше. І починається бомбаж, різні ускладнення, спайки появляються всередині ока. І це дуже уже поганий прогностичний момент для навіть оперативного втручання“

Детально про те, як лікують від глаукоми — у етері Прямий FM.

Джерело