COVID-19: мінус AstraZeneca та Moderna, плюс другий бустер та щеплення 5-річних дітей

Україна відмовилася від постачань вакцин проти коронавірусу виробників AstraZeneca та Moderna. Наразі для щеплень доступні вакцини CoronaVac, Janssen і Pfizer. Другу бустерну вакцину можуть робити всі охочі, а щепити дитину можна буде вже з 5-ти років. Про це повідомив головний санітарний лікар Ігор Кузін на брифінгу, передає «Інтерфакс-Україна».

Тільки три види вакцин

Після початку повномасштабної війни, МОЗ розірвало контракти на закупівлю вакцин проти коронавірусу від виробника. Це зробили для економії коштів держбюджету.

Тож Україна зараз безоплатно отримує всі вакцини лише в межах міжнародного механізму COVAX. За словами Кузіна, МОЗ відмовилося від постачань AstraZeneca та Moderna у межах COVAX.

Наразі в Україні доступно майже 5 мільйонів доз вакцини CoronaVac, приблизно 400 тисяч — Comirnaty (Pfizer) та 30 тисяч – Janssen.

Декілька тижнів через проблеми з логістикою спостерігалася брак вакцини Comirnaty. Останню партію на 500 тисяч доз Україна отримала в липні. Відновити постачання вдалося минулого тижня: тоді доставили 400 тисяч доз Comirnaty, які до кінця тижня мають довезти в регіони.

Другий бустер. Що відомо?

Зараз в Україні можна робити другу бустерну дозу від ковіду для всіх охочих, розповів пан Кузін.

Друга бустерна доза має йти після першого бустера з інтервалом щонайменше 4 місяці.

До цього другий бустер був дозволений лише людям із груп ризику. Наразі – всім повнолітнім, у кого з часу першого бустеру минуло щонайменше чотири місяці.

Важливо не плутати другий і перший бустер. Перший бустер – це додаткове щеплення, яке роблять людям після повного курсу. Тобто фактичне третє щеплення від ковіду.

Другий бустер – це четверта доза вакцини для тих, хто отримав дві основні дози і третю додаткову.

Крім того МОЗ зменшив мінімальний термін між базовим курсом щеплення від ковіду та першим бустером. Раніше для цього треба було чекати щонайменше 6 місяців, зараз достатньо 5.

Тобто зараз схема щеплення від ковіду має виглядати так:

  • дорослі люди мають отримати первинний курс двома дозами вакцини від ковіду або однією Janssen;
  • через 5 місяців після цього слід зробити перше бустерне щеплення;
  • через 4 місяці після цього – друге бустерне щеплення.

Схеми вакцинація. Чим робити бустер?

До рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Україні запрацювали оновлені схеми вакцинації.

Тепер вакцину CoronoVac можна використовувати для бустерного щеплення після застосування інших вакцин.


COVID-19: мінус AstraZeneca та Moderna, плюс другий бустер та щеплення 5-річних дітей

Тобто, якщо людина отримала базовий курс вакциною Pfizer, Moderna чи будь-якою іншою вакциною, вона може отримати бустерне щеплення (як перше, так і друге) вакциною CoronoVac.

«Ці схеми вакцинації, окрім того, що безпечні, вони ще й захищають від госпіталізації та ризиків смерті внаслідок коронавірусної хвороби», – зазначив головний санітарний лікар Ігор Кузін.


COVID-19: мінус AstraZeneca та Moderna, плюс другий бустер та щеплення 5-річних дітей

Щеплення дітей від 5 років

В Україні дозволили вакцинацію від коронавірусу дітям від 5 років. Раніше в Україні щеплювали від ковіду дітей віком лише від 12 років.

Олена Луцька, дитячий інфекціоніст і педіатр, коментуючи рішення МОЗ, зазначила, що щеплювати дітей від ковіду потрібно.

«Бо діти теж хворіють. Можуть хворіти важко та мати ускладнення. Вакцину дослідили достатньо, щоб дати дозвіл на вакцинацію дітей, тому це безперечно. Ризики мати важкий перебіг і ускладнення від хвороби набагато вищі, ніж мати ускладнення від вакцинації», – розповіла лікар у коментарі ВВС News Україна.

Щеплюють дітей віком від 5 до 11 років вакциною Comirnaty від Pfizer.

Вакцина Pfizer для дітей має спеціальне, інше дозування, ніж Pfizer для дорослих. Її в Україні ще немає.

Коли її привезуть, поки невідомо. У МОЗ терміни не називають.

Для щеплення дітей обов’язково має бути згода від батьків або опікунів.

Цифри зростають

Тим часом захворюваність на коронавірус в Україні зростає.

За минулий тиждень було виявлено майже 37 тисяч випадків захворювання, що на 50% більше, ніж тижнем раніше. Тоді було майже 24 тисячі випадків COVID-19.

Зростання фіксують із кінця липня. Зростає і кількість госпіталізованих пацієнтів. За минулий тиждень до лікарень потрапили майже 6 300 людей. Перед цим – 4 734.

У МОЗ прогнозують зростання захворюваності восени. Проте, за оцінками, спалах буде не таким інтенсивним, як восени 2021 року, через значне охоплення вакцинацією.

Через війну в Україні медичні заклади зазнали суттєвих пошкоджень. Повністю зруйновані 127 лікарень.

Із них – 18 ковідних. Ще 15 медзакладів для лікування ковіду пошкоджені.

Близько 100 закладів охорони здоров’я розташовані на тимчасово окупованих територіях.

ФОТО – Апостроф

Джерело