Чи можуть школи перекладати відповідальність за дитину на батьків під час очного навчання – пояснення юристів

Із наближенням 1-го вересня, батьки все більше в муках вибору: яку форму навчання обрати для своїх дітей в умовах війни? Адміністрації деяких шкіл в Україні вже почали пропонувати їм підписати інформовану згоду, якою вони фактично знімають із себе відповідальність за життя та здоров’я учнів, які перебуватимуть на очному навчанні. Зразками заяв батьки діляться на фейсбук-сторінці громадського об’єднання «Батьки SOS». Чи мають юридичну вагу такі інформовані згоди; чи справді школа в такий спосіб звільняється від відповідальності за дітей, покладеної на них законодавством, і чи мають право навчальні заклади взагалі видавати батькам такий документ? Відповіді на ці запитання надають юристка громадської організації «Батьківська рада Кропивницького» Євгенія Захарченко та броварський адвокат Роман Сімутін.

Так, батькам пропонують добровільно поставити свій підпис під таким формулюванням: «у разі виникнення обставин надзвичайної ситуації, жодних претензій до адміністрації та працівників (назва закладу) не матиму».

Чи має запропонована школою інформована згода юридичну силу?

«Інформована згода не має юридичної сили, оскільки на час дії воєнного стану зміни до Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту», а також до Цивільного кодексу України не вносили. Саме ці нормативно-правові акти встановлюють відповідальність закладів освіти щодо безпеки учнів під час їхнього перебування в закладах на навчанні», — пояснює юристка громадської організації «Батьківська рада Кропивницького» Євгенія Захарченко.

Під час перебування дітей у закладі освіти, відповідальність за життя та здоров’я дітей покладається на керівника та інших працівників закладу. Про це йдеться в статті 38 Закону «Про повну загальну середню освіту», статті 54 Закону «Про освіту» та «Положенні про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти».


Чи можуть школи перекладати відповідальність за дитину на батьків під час очного навчання – пояснення юристів

Ба більше, Кримінальним кодексом передбачена відповідальність за неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей (стаття 137), за ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані (стаття 136) та інші.

«При цій ситуації я взагалі не розглядаю цивільну відповідальність. Все це межує виключно з кримінальним судочинством. Якщо, не дай Боже, щось трапиться, то оцінюватимуть дії персоналу закладу освіти – надаватиметься правова оцінка саме їм. Цієї відповідальності не зможе уникнути ніхто – від директора до прибиральниці. І в цьому випадку не можна перекласти на батьків цю відповідальність», – пояснює «Трибуні-Броварів» броварський адвокат Роман Сімутін.

Також Роман зазначає, що всі заклади освіти повинні мати спеціальні інструкції, які має суворо дотримуватися весь персонал закладу освіти. Саме це оцінюватимуть відповідні інстанції. Ці згоди, які наразі деякі школи надають для підпису батьків, не несуть ніякої юридичної сили.

«У разі виникнення якоїсь надзвичайної події, такі заяви не братимуться до уваги, оскільки є юридично нікчемними, тобто такими, що не тягнуть за собою юридичних наслідків. Ці заяви не звільняють директорів і класних керівників від відповідальності щодо учнів», — підтверджує слова Романа Сімутіна юристка Євгенія Захарченко.


Чи можуть школи перекладати відповідальність за дитину на батьків під час очного навчання – пояснення юристів

Чи має право школа давати батькам такі згоди для заповнення?

За словами юристки, навчальні заклади можуть давати подібні інформовані згоди батькам своїх учнів. Це законодавством не заборонено.

Однак батьки зі свого боку не зобов’язані їх заповнювати. В Україні немає жодного нормативно-правового акту, який би змушував їх це зробити.

«Можливо керівники шкіл це роблять, щоб заспокоїти безпосередньо вчителів, яким доведеться працювати в таких умовах. Але насамперед педагогам потрібно чітко донести, як вони повинні діяти в умовах надзвичайної ситуації. Тобто, дотримуватися інструкції», – каже Роман Сімутін.

Адвокат ще раз підкреслив, що за дітей у навчальному закладі несе  відповідальність його персонал, за його межами – батьки. І це – аксіома.

КОЛАЖ – Андрій Захарченко

Джерело